Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

    Polaarklubi

    Eesti Polaarklubi liidab inimesi, kelle ühine huviala on Arktika ja Antarktika ning kes on osalenud polaaruuringutes või sellega seotud tegevustes.

    Klubi tegutseb Eesti Meremuuseumi juures ning on ühiskondlikel alustel tegutsev seltsingu tüüpi organisatsioon.

    Eesmärkideks on

    • polaaralade uuringutel osalenud inimeste ühendamine
    • polaartemaatika tutvustamine, populariseerimine
    • Eestiga seotud Arktika ja Antarktika alade mere- ja maismaauuringute, majandus- ja kultuuritegevuse ajaloo talletamisel kaasabi osutamine Meremuuseumile

    Ajalugu
    Polaarklubi asutati 1. detsembril 1984. aastal Eesti Meremuuseumi juurde. Kuupäev valiti rahvusvahelise Antarktika lepingu asutamise allakirjutamise päeva järgi (1.12.1959). Leping peatas vaidlused Antarktise kuuluvuse üle ja kuulutas selle kogu inimkonnale avatud rahu ja teaduse kontinendiks.

    Klubi loomise ajendiks oli 80ndatel muuseumis korraldatud ookeane tutvustav näituste sari. Antarktika näituse ettevalmistusprotsessi käigus kaardistati kõik isikud Eestist, kes sel kaugel ja külmal mandril olid ekspeditsioonides osalenud.

    Liikmed
    Klubil on üle kolmekümne liikme Eestis ning kolm välisliiget teistes riikides. Enamik klubi liikmetest on teadustöö taustaga, võtnud osa paljudest ekspeditsioonidest ja uurimisretketest. Liikmed on inimesed erinevatest valdkondadest: klimatoloogia, füüsika, geograafia, geoloogia, ajalugu, järveuuringud, meteoroloogia, filmikunst, arhitektuur, etnoloogia, meditsiin, ajakirjandus, filoloogia, õigusteadus jne. Uusi liikmeid võetakse vastu kahe liikme soovitusel.

    Polaarklubi presidentideks on olnud akad. Jüri Martin (1984-1991), dr. Enn Kaup (1991-2003) ja Vello Park (2003-2014). Alates 2015. aastast on klubi presidendiks dr. Andres Tarand.

    Tegevus
    Klubi korraldab erinevaid üritusi ning osa neist on avalikud. Kõik huvilised saavad osaleda muuseumis toimuvatel polaarfoorumitel. Polaarfoorumite eelregistreerimist ei toimu ning toimumisajad leiab sündmuste kalendrist.

    Üheks oluliseks teetähiseks oli polaaralaste mälestuste kogumiku “Nabakirjad” avaldamine 1992. aastal.

    Klubi liikmed on täiendanud meremuuseumi kogusid ja osalenud näituste koostamisel. Üks olulisemaid ettevõtmisi oli IV Rahvusvahelise polaaraasta näituse ettevalmistamine ja eksponeerimine Tallinnas ja Tartus aastatel 2008 ja 2009. Rahvusvahelisele suurnäitusele „Võidujooks maailma lõppu“ sai 2015. aastal klubi toetusel tehtud eraldi näituse osa Eesti sidemetest Antarktikaga – „Jäine teaduslabor ja Eesti“. Koostöös teiste organisatsioonidega on korraldatud ka suuremaid rahvusvahelisi seminare. 

    Omaette seminaride sarja moodustas Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamine populaarteaduslikul ekspeditsioonil meremuuseumi koostöös MTÜ Thetis Ekspeditsioonidega. Klubi liikmed on avaldanud teadus- ja populaarteaduslikke artikleid ja raamatuid.

    Polaarklubi liikmed asutasid 1997. aastal SA Eesti Polaarfond, mis on oma eesmärkide kohaselt kogunud ja jaganud rahalisi vahendeid (sh stipendiume) polaaralade uurimise toetamiseks.

    Kontakt:
    Polaarklubi president Andres Tarand, tel. 5656 7666, andres.tarand@gmail.com
    Polaarklubi sekretär, tegevjuht Katrin Savomägi, tel 506 9893, ktrn1307@gmail.com

    Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

    Save preferences More info