Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Lootsi vrakk

  Hästi säilinud keskaegse laeva vrakk leiti 2022. aastal Tallinna Vanasadama lähedalt Lootsi tänavalt. Väljakaevamisi juhatas Muinasprojekt OÜ (Mihkel Tammet ja Silver Jäger), pärast tööde lõppu transporditi vrakk neljas tükis Eesti Meremuuseumisse. 

  Praegu toimuvad eeltööd laeva konserveerimiseks ning esimese etapina puhastame laevakere liivast ja eemaldame selle käigus ettetulevad arheoloogilised leiud. Samuti jälgime laeva ja ümbritseva keskkonna niiskust, et vältida puidu liigkiiret kuivamist ning hallituse teket. 

  Paralleelselt mõõdistame, fotografeerime ja kirjeldame laeva detaile ning võtame vrakilt loodusteaduslikke proove, mida analüüsitakse nii Eesti kui välismaa laborites. Tänu dendrokronoloogilisele uuringule teame juba praegu, et laeva ehitamiseks kasutatud puit langetati 1360. aasta paiku

  Laeva väljakaevamised Lootsi tänaval ja selle puhastamine Meremuuseumis on andnud mitmeid tähelepanuväärseid leide tööriistade, nahast jalanõude ning relvade näol. Kõige üllatavamad ja põnevamad leiud on kahe laevaroti hästi säilinud jäänused, ning laeva kompass, mis on arvatavalt vanim säilinud kuivkompass kogu Euroopas. 

  Vrakil töötavad Eesti Meremuuseumi arheoloogid ja konservaatorid Soomest.

  Küsimused laeva ning tehtavate tööde kohta palume saata aadressile merearheoloogia@meremuuseum.ee 

  Vaata 2023 aasta mais toimunud merefoorumit, kus räägiti põhjalikumalt Lootsi vraki leidmisest, transpordist ning edasistest plaanidest. Ühtlasi tutvustati Eesti Posti välja antud vraki postmarki.

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info