2. oktoobril kutsume ajaloo- ja loodusainete õpetajaid Lennusadamasse, kus Eesti Meremuuseumi allveearheoloog Ivar Treffner avab keskkonnaohtlike vrakkide teemat. Läänemere keskkond ja merenduse areng on omavahel tugevalt läbipõimunud ja ehkki meretransport on aegade algusest oluliselt mõjutanud liikide, kaupade ja kommete levikut, ei ole kõik laevavrakid ühesuguse mõjuga keskkonnale. Keskkonnaohtlikeks vrakkideks peetakse ennekõike uuemaaegseid fossiilkütustel sõitvad aluseid, eriti palju vrakke sattus Läänemerre I ja II maailmasõja ajal. Täpselt ei teagi keegi, kui palju laevavrakke üldse lebab Läänemere põhjas ja uusi vrakke leitakse igal aastal. Ivar Treffner: „Teadaolevaid keskkonnaohtlikke vrakke on kümneid. Tegemist on laevadega, mis kasutasid omal ajal juba vedelkütuseid, mitte kivisütt või purjeid.“ Loe teemakohta lisa Novaatori artiklist: Eesti vetesse uppunud sõjalaevad kujutavad tiksuvat reostuspommi.
Seminar võimaldab mõtiskleda, kust algab pärand ja kus lõppeb keskkonnareostus ning kuidas lõimida Läänemere looduse teemasid Läänemereäärsete riikide ajaloo ja tehnika arengu küsimustega. Jagame ka Eesti Meremuuseumi olemasolevaid õppematerjale Läänemere uurimisest ning kogume sisendit selle kohta, milliseid materjale õpetajad käesoleva teema kohta sooviksid õppetöös kasutada.
Seminar toimub eesti keeles ja on isutekitajaks 7-8. oktoobril aset leidvale Eesti Meremuuseumi rahvusvahelisele teaduskonverentsile „Potentially hazardous wrecks and underwater cultural heritage – how to keep our seas clean and heritage safe?” („Potentsiaalselt keskkonnaohtlikud vrakid ja veealune kultuuripärand – kuidas hoida meie mered puhtad ja pärand hoitud?“)
Ajakava
Kl 15.00-16.30 Ivar Treffneri esinemine, selle aja raames on ka küsimuste-vastuste voor;
kl 16.30 – 17.00 Läänemere uurimisega seotud õppematerjalide tutvustus ja arutelu osalejatega
Lisainfo: Helene Uppin, helene@meremuuseum.ee