Perepühapäev: isadepäev Merepäästega Lennusadamas

Tule tähista isadepäeva Lennusadamas, kus saame osa merepääste põnevast maailmast!

Perepühapäeval saab:

– visata päästerõngaga täpsust
    – uudistada suurt päästetööde paati ja päästeautot
    – uurida, mis on merepäästetööde skuuter
    – joonistada ja lahendada ristsõnu
    – meisterdada isale puidust kikilipsu
    – tutvuda Päästeliidu projektiga „Minu meri – austan ja hoian“, mis räägib mereturvalisusest, merereostuse ennetamisest ja igaühe panusest mere puhtuse hoidmisel (projekti tutvustatakse kell 12.30, 13.30, 14.30)

Lisaks pakuvad elevust MTÜ Märjad Käpad veepäästekoerad.

Huvilised saavad osaleda Lennusadama ekskursioonidel eesti ja vene keeles kell 13.00 ja 15.00 ning soomekeelsel ekskursioonil kell 14.00 (registreerumine kassas).

Kõik perepühapäeva tegevused, sh. ekskursioonid on muuseumipileti hinnas!

***************************************************************************

Perhesunnuntai: isänpäivä Viron vapaaehtoisen meripelastusorganisaation kanssa

klo 12.00 –16.00

Lentosatamassa

Tule viettämään isänpäivää Lentosatamassa, jossa voimme olla mukana jännittävässä meripelastustoiminnassa!

Perhesunnuntaina on hyvä tilaisuus:
    – kokeilla pelastusrenkaan tarkkuusheittoa
    – tutkia suurta pelastusvenettä ja pelastusautoa
    – udella, mikä on meripelastustoimissa käytettävä skootteri
    – piirtää ja ratkaista sanaristikoita
    – värkätä isälle lahjaksi puisen rusetin
    – tutustua Viron pelastusliiton (Päästeliit) projektiin „Minun mereni – arvostan ja suojelen “, joka keskittyy meriturvallisuuteen, meren pilaantumisen ehkäisemiseen ja meidän kaikkien panokseen meren puhtauden säilyttämiseen (projektia esitellään klo 12.30, 13.30, 14.30)

Lisäksi on jännittävää ihmetellä MTÜ Märjad Käpad (Märät tassut) -säätiön vesipelastuskoirien puuhia.

Asiasta kiinnostuneet voivat osallistua Lentosataman kierroksiin viroksi ja venäjäksi klo 13.00 ja 15.00 ja suomenkieliseen kierrokseen klo 14.00 (rekisteröinti museon kassalla).

Kaikki näyttelyt ja perhesunnuntain aktiviteetit, ml. kiertokäynnit, sisältyvät museolipun hintaan. Käytä tilaisuus hyväksesi ja vieraile samalla uudessa näyttelyssä „Tuntematon valtameri. Itämeri maailmanmeressä “!

Tapahtuman järjestää Viron merimuseo.