Sel sügisel möödub 80 aastat massilisest põgenemisest sissetungiva Nõukogude Punaarmee eest Eestist 1944. aasta hilissuvel ja sügisel. Suurpõgenemist nimetatakse sageli paadipõgenemiseks, sest lahkuti peamiselt mööda merd ning põgenikepaate ning paadipõgenike lugusid kogub ja vahendab külastajatele ka Eesti Meremuuseum.
1.oktoobril Lennusadamas toimuv merefoorum ongi pühendatud Suurpõgenemise 80. aastapäevale. Arutleme üheskoos, kuidas meie arusaam ja andmed on aja jooksul täienenud ja miks seda teemat on oluline endiselt uurida ja käsitleda. Sõna saavad ajaloolane ning ajakirjanik Maarja Merivoo-Parro, Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Meelis Maripuu ning Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.
Dr. Maarja Merivoo-Parro on globaalse eestluse ekspert, kes on teinud uurimisretki üle kogu maailma asuvatesse eesti kogukondadesse: Ameerikast Abhaasiani, Kanadast Austraaliani. Ta on Jyväskylä Ülikooli teadur ja riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija.
Vaadatakse filmi: “Eesti on vaataja silmades: pagulasena Saksamaal”
1944. aasta sügisel põgenesid pealetungiva Nõukogude armee eest sõdiva Euroopa sügavustesse kümned tuhanded eestlased. Paljudel tuli põgeneda korduvalt, paljud ei jõudnudki kohale. Neid, kel vedas, ootas aastatepikkune keeruline elu pagulaslaagrites. Laagrites külg külje kõrval läbielatu sidus inimesed ühte – sündis globaalne eestlus, mis hoidis alal keelt ja kultuuri. Värske teledokumentaal toob välja kõige põnevama ja olulisema, mida igaüks võiks eesti pagulaste kohta teada: kust kuhu? miks? kuidas? ja mis edasi? Autor Maarja Merivoo-Parro, režissöör Andres Lepasar, produtsent Birgit Rae.
Üritus algab kell 18.00 ja on tasuta. Vajalik eelnev registreerimine