Aprilli museaal: Sergei Lepmetsa binokkel

binokkelMeie aprillikuu museaal on igati paslikult seotud merepääste teemaga.

Meretehnika kogus olev BINOKKEL nahast vutlaris (MM _ 3320 Aj mt 1922) on valmistatud 1853. aastal loodud Ameerika optikafirmas BAUSCH & LOMB CO, mis tegutseb tänapäevani. Tegemist on sõjaväebinokliga, mille objektiivi läbimõõt 45 mm ja suurendus kümnekordne.

Binokkel on kingitud 1928. aastal Ameerika presidendi John Calvin Coolidge poolt Balti Päästeseltsi puksiiri Meteor II mehaanikule Sergei Lepmetsale kaubalaeva Casper meeskonna kangelasliku päästmise eest.

Seda kinnitab vastavasisuline graveering binoklil.

FROM THE PRESIDENT OF THE UNITED STATES to S. LEPMETS, SECOND ENGINEER OF THE ESTONIAN STEAMSHIP METEOR IN RECOGNITION OF HIS HEROIC SERVICES IN EFECTING THE RESCUE AT SEA ON DECEMBER 23. 1928 OF THE MASTER AND CREW OF THE AMERICAN STEAMSHIP CASPER

Aurulaev Casper ehitati 1919 ja  kuulus US Shipping Board`ile, seda opereeris firma Moore & McCormade. Laev oli teel Helsingist New Yorki, kui sõitis 14. detsembril 1928 madalikule Soome lahes (59 ° 41’N 21 ° 34’E). Laev süttis ja põles veepiiril. Päästetöödes osalesid mitu laeva, sh ka Meteor ja Karin. Teada on, et Eesti päästelaevade meeskonnaliikmed said kingituseks binokli.