Tšehhi-Eesti polaarfoorum ning näituse “Ekspeditsioon põhjapoolusele” avamine

PÕHJAPOOLUSE EKSPEDITSIOON

8.06 – 19.11. 2023

Asukoht: Suurtükitorni esimese korruse galerii

Paks Margareeta

*Foto: Regional Museum in Teplice

Eesti Meremuuseum koostöös Tšehhi Vabariigi Suursaatkonnaga Eestis tähistab olulist hetke polaarekspeditsioonide ajaloos!

Sel aastal möödub 150 aastat Franz Josephi maa avastamisest Tšehhi-Austria päritolu Julius Payeri poolt tema põhjapooluse-ekspeditsiooni käigus. Selle verstaposti tähistamiseks korraldame esimest korda Eesti-Tšehhi polaarfoorumi, mille eesmärk on arutada arktiliste uuringute pikka teekonda alates sellest, kui von Bellingshausen 1820. aastal Antarktist nägi, ja Payeri avastusest 1873. aastal.

Ettekannetega esinevad Zdeněk Lyčka, Tšehhi diplomaat ja endine Tšehhi Vabariigi suursaadik Taani Kuningriigis, kes süveneb Julius Payeri ellu ja töösse, Lauri Laanisto, Artika uurija – professor, Eesti Maaülikooli makroökoloogia professor, kes jagab teadmisi Tšehhi ja Eesti ühistest teadusuuringutest Teravmägedel, ning Mari Hunt, arhitekt ja Eesti Polaarklubi liige, kes räägib oma tööst polaarturismi võimaluste alal Franz Josephi maal. Õhtul toimub ka Julius Payerile pühendatud näituse avamine koos klaasi tšehhi veini, õlle ja kergete suupistetega.

Olenemata sellest, kas olete polaaruuringute entusiast või soovite lihtsalt midagi uut õppida, pakub see üritus kindlasti rikastavat kogemust!

*Tšehhis sündinud polaaruurija ja kunstnik Julius Payer (1841-1915) avaldas 1876.a. Viinis reisikirja oma ekspeditsioonidest (Austria-Ungari ekspeditsioon põhjapoolusele aastatel 1872-74, koos ülevaatega Saksamaa teisest ekspeditsioonist põhjapoolusele aastatel 1869-70 ja polaarekspeditsioonist 1871. aastal). Ta oli üks Austria-Ungari ekspeditsiooni juhtidest, mille käigus avastati 1873.a. Franz Josephi maa ning tema järgi on nimetatud üks saartest.

2019.a. ilmus oluline osa raamatust tšehhi keelses tõlkes Fotonäitus on selle raamatu illustratsioonidest ning  teistest tema polaar teemalistest kunstiteostest.

Polaarfoorum ja näituse avamine toimub inglise keeles ja avatud aruteluna.

Polaarfoorumil osalemiseks tuleb registreeruda hiljemalt teisipäeval, 6. juunil.

Eesti ja Tšehhi Polaarfoorum kava

18.30–19.00 Kogunemine Paksu Margareeta suurtükitornis

Kohv, vesi

19.00–19.05 Avasõnad: Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen

19.05–20.00 Eesti ja Tšehhi Polaarfoorum. Arutelu modereerib Polaarklubi tegevjuht Katrin Savomägi.

Eestvedajad on külalisesineja Zdeněk Lyčka, Tšehhi diplomaat ja endine Tšehhi Vabariigi suursaadik Taani Kuningriigis, kes süveneb Julius von Payeri ellu ja töösse, Lauri Laanisto, Artika uurija – professor, Eesti Maaülikooli makroökoloogia professor, kes jagab teadmisi Tšehhi ja Eesti ühistest teadusuuringutest Teravmägedel, ning Mari Hunt, arhitekt ja Eesti Polaarklubi liige, kes räägib oma tööst polaarturismi võimaluste alal Franz Josephi maal.

20.00–21.00 Võimalus tutvuda uue näitusega Põhjapooluse ekspeditsioon“ Paksu Margareeta suurtükitorni esimese korruse galeriis

Avasõnad: Tšehhi Suursaadik David Král

Tervitusjook, kerged suupisted

THE NORTH POLE EXPEDITION

8.06 – 19.11. 2023

Fat Margaret

Join us as we commemorate a significant moment in polar exploration history! This year marks the 150th anniversary of the discovery of Franz Josef Land by Czech-Austrian Julius Payer, a feat accomplished during his expedition towards the North Pole. To celebrate this milestone, we are organizing, for the first time, the Czech-Estonian Polar Forum aimed at discussing the long journey arctic research made since von Bellingshausen’s sighting of Antarctica in 1820 and Payer’s discovery in 1873. Estonian Maritime Museum together with the Embassy of the Czech Republic to Estonia cordially invites you to come to the Paks Margareeta tower on Thursday 8 June at 18:30.

You will listen to the presentations of Mr. Zdeněk Lyčka, a Czech diplomat and former Czech Ambassador to the Kingdom of Denmark, who will delve into the life and work of Julius Payer, Mr. Lauri Laanisto, Reasearch Professor for Artic studies and Professor of macroecology at the Estonian University of Life Sciences, who will share insights about joint Czech-Estonian research at Svalbard, and Ms. Mari Hunt, architect and member of the Estonian Polar Club, who will speak about her work on possibilities of arctic tourism on Franz Josef Land. The evening will also see an opening of an exhibition dedicated to Julius Payer paired with a glass of Czech wine or beer and light snacks.

Whether you are a polar exploration enthusiast or just keen to learn something new, this event is sure to offer an enriching experience!