27. juunil Tammsaare pargis avatud välinäitus „Mere kutse lõuendil – 90 aastat Eesti Meremuuseumi kunstikogu“ toob publikuni omanäolise valiku muuseumi kunstikogust ja räägib kaasahaaravaid mere- ning laevalugusid.
Eesti Meremuuseumi kunstikogusse on talletatud enam kui 200 aasta jagu mereajalugu – hetki, laevu ja inimesi. „Omapäraselt eklektilises kogus on praegu 914 kunstiteost, mis on muuseumisse jõudnud ajavahemikus 1935–2025. On õlimaale, akvarelle, graafilisi lehti, joonistusi, eksliibriseid, skulptuure,” sõnab välinäituse koostaja Laura Jamsja.
Vanimad teosed on pärit 19. sajandi algusest “Muuseumi 90 tegutsemisaasta jooksul on nii mõnedki juhtlõngad ja taustalood küll ununenud, ent õnneks on habras kunstikogu suurematest kadudest või hävingutest pääsenud,” lisab Jamsja.
Igal fotostendil kujutatud teosel on rääkida üks põnev lugu. Nii on näiteks Rootsi kapten Olof Olsson 1873. aastal valminud õlimaalil jäädvustatud Pärnu lähistel jääs olnud purjelaeva Georg, millega purjetati tema juhtimisel ka üle Atlandi. Laeva käilakujuks oli sädelevas turvises püha Jüri, kelle nägu olevat voolitud laevaomaniku Jüri Veide järgi.
Veeteede Valitsuse ametnik Balduin Rautsma aga jäädvustas oma 1932. aastal valminud õlimaalil tulelaeva Nekmangrund, mille nimi tuleneb Hiiu madala saksakeelsest nimetusest. Tulelaevad olid ohtlike veealuste madalike juures valvuriteks ja Hiiu madala hoiatuspaat oli pilkupüüdvalt punane, purjed valgepunatriibulised ning mastil päästeseltsi vapp – punane rist kahe sinise ankruga.
Inglise kunstnik Reuben Chappell kujutab oma dateerimata teosel neljamastilist barkantiini Tormilind. Juba algkooliõpilasena kohalikus sadamas laevu joonistama hakanud Chapellist sai rahvusvaheliselt tunnustatud tellimusmaalide meister, kes tegi umbes 300 maali aastas.
Välinäitus on osa Eesti Meremuuseumi 90. juubeliaasta tähistamisest ning isutekitajaks kunstikogu suuremahulisemale ülevaatenäitusele, mis avaneb Lennusadamas 2026. aasta veebruaris. Näitus jääb Tammsaare pargis avatuks 24. juulini.