Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Üks Euroopa suurimaid laevavrakke on nüüd Lennusadamas

  Möödunud öösel, 7.-8. juulil jõudis Lennusadamasse Lootsi koge teine pool – ahtriosa ja veel üks keskmine osa. Nüüd alustab Eesti Meremuuseum töid, et seda ühte Euroopa suurimaid laevavrakke kogu hiilguses eksponeerida.

  „Tänan südamest igaühte, kelle toel ainulaadne suurleid kõikideni jõuab. Meie muuseumis nähtavad Maaslinna laeva ja Kadrioru koge vrakid toovad juba aastaid kokku uudistajaid üle Eesti ning palju kaugemaltki. Neist suurem ja paremini säilinud Lootsi koge vrakk avab uut lugu merendusest, aga ka eluolust seitse sajandit tagasi. Selle esiletoomiseks ehitame Lennusadama alal laevahalli, kus Lootsi koget konserveerime ja eksponeerime. Anname parima, et eelseisvate tööde kulgu saab pidevalt jälgida,“ ütles Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

  Lootsi tänava büroohoone ehituse käigus päevavalgele tulnud Euroopa üks suurim keskaegne laevavrakk jõudis Eesti Meremuuseumi alale Lennusadamas kahes osas. 4.-5. juuli öösel said veetud koge vööriosa ja esimene keskmine osa ning 7.-8. juuli öösel vraki ahtriosa ja teine keskmine osa. Vedu toimus marsruudil Lootsi 8 – Ahtri – Mere pst – Põhja pst – Kalaranna – Vesilennuki 6.

  Täna, 8. juulil alates kella 14st paneb Eesti Meremuuseum kogele kaitsva katte ja seejärel alustab kavandatuid töid.

  Olulisemad faktid Lootsi koge kohta:

  • Lootsi koge on üks suurimatest keskaegsetest laevavrakkidest Euroopas ja suurim viimase sajandi leid maailmas.
  • Vrakk tuli päevavalgele Tallinnas, Lootsi 8 büroohoone ehituse käigus 31. märtsil 2022. Esialgsetel hinnangutel tegemist on kogega ehk keskajal Lääne- ja Põhjamerel levinud ühemastilise laevaga.
  • Koge oli ehitatud 1360ndate aastate paiku. Selle vrakk on 24,5 meetrit pikk, 9 meetrit lai ja 4 meetrit kõrge ning kaalub 97,7 tonni.
  • Vrakk on säilinud palju, ahtrist kuni tekini. See paiknes pinnases ligikaudu 1,5 meetri sügavusel maapinnast.
  • Lisaks koge vrakile tuli päevavalgele mitu unikaalset leidu. Nende hulgas on näiteks kompass selle roosiga ja tõrv laevarottide jäänustega.
  • Vraki transportimiseks ehitusplatsilt muuseumisse jagati koge neljaks osaks. Vajalikud ettevalmistused kestsid natuke üle kolme kuu ning osade vedamiseks kulus 13 tundi.
  • Alates 8. juulist 2022 paikneb koge vrakk Eesti Meremuuseumi Lennusadama alal. Siin on plaanis see konserveerida ja seejärel eksponeerida muuseumi laevahallis.

  Fotod (Eesti Meremuuseum/ Aron Urb):

  • Lootsi koge teise poole vedu 7.-8. juulil 2022, link allalaadimiseks;
  • Lootsi koge esimese poole vedu 5.-6. juulil 2022, link allalaadimiseks.

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info