Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Lootsi koge esimene pool on jõudnud Lennusadamasse

  Möödunud öösel, 5.-6. juulil jõudsid ühe Euroopa suurima koge kaks osa ehitusplatsilt Lootsi tänaval tulevase Eesti Meremuuseumi laevahalli platsile Lennusadamas.

  Vraki ülejäänud osad jõuavad ehituselt muuseumisse lähipäevil. Mõlemal juhul saab vedu toimuda vaid alates keskööst, kuna iga koge osa puhul on tegemist suuremõõtmelise ja mitukümmend tonni kaaluva veosega. Vajalikud ettevalmistused kestsid natuke üle kolme kuu ning ühe poole vedamiseks kulus pea kuus tundi.

  „Nüüdseks tehtud on alles algus – nii koget kui ka koos sellega päevavalgele tulnud leide ootavad uuringud ning konserveerimine. Anname parima, et edasiste tööde kulgu saab pidevalt jälgida ja nende tulemusena avaneb võimalus uudistada Lootsi koget koos leidudega täies hiilguses. Tänan südamest kõiki, kes praegu, aga ka tulevikus sellele kaasa aitavad,“ ütles Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

  Olulisemad faktid Lootsi koge kohta:

  • Lootsi koge on üks suurimatest keskaegsetest laevavrakkidest Euroopas ja suurim viimase sajandi leid maailmas.
  • Vrakk tuli päevavalgele Tallinnas, Lootsi 8 büroohoone ehituse käigus 31. märtsil 2022.
  • Laeva tüüp on koge ehk keskajal Lääne- ja Põhjamerel levinud ühemastiline laev.
  • Koge oli ehitatud 1360ndate aastate paiku. Selle vrakk on 24,5 meetrit pikk, 9 meetrit lai ja 4 meetrit kõrge.
  • Vrakk on säilinud palju, ahtrist kuni tekini. See paiknes pinnases ligikaudu 1,5 meetri sügavusel maapinnast.
  • Lisaks koge vrakile tuli päevavalgele mitu unikaalset leidu. Nende hulgas kompass selle roosiga ja tõrv laevarottide jäänustega.
  • Vraki transportimiseks ehitusplatsilt muuseumisse jagati koge neljaks osaks. Vööriosa kaalub 15,5 tonni ja esimene keskmine osa 32,2 tonni. Kogukaal selgub, kui ka ülejäänud osad lennusadamasse jõuavad.
  • Alates 5. juulist 2022 paikneb koge vrakk Eesti Meremuuseumi Lennusadama alal. Siin on plaanis see konserveerida ja seejärel eksponeerida.

  Fotod: Lootsi koge esimese osa tõstmine ja vedu 5.-6. juulil 2022 https://bit.ly/3IkOiKY (Eesti Meremuuseum/ Aron Urb).

  FB: https://www.facebook.com/Lennusadam

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info