Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Meremuuseum kavatseb avada Naissaarel muuseumi Nargen Nord

  Eesti Meremuuseum on võtnud käsile Naissaare militaarpärandi taastamise uutmoodi muuseumina Nargen Nord. Koostöös sealse kogukonnaga valminud arendust tutvustas muuseum kohapeal reedel, 17. juunil.

  „Tulevase muuseumiga toome päevavalgele järgmise osa Eesti merenduse loost – räägime Esimese maailmasõja eel rajatud merekindlusest, mille koosseisu kuulusid Lennusadamas, Naissaarel ja ka mujal paiknevad militaarrajatised. Selleks avame külastamiseks saare põhjaosas asuvad kaitsepatarei ning komandantuuri hooned ja võtame uuesti kasutusele raudtee. Nende kõigi taastamiseks kasutame võimalikult palju tulevikulahendusi. Kui kõik edeneb plaanipäraselt, siis avame uutmoodi muuseumi Nargen Nord uksed 2026. aasta suveks,“ kinnitas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

  Nargen Nordi avamisel saavad nii kohalikud kui ka külastajad taas Naissaare põhja ja lõuna osa vahel mööda raudteed sõita. Selle ääres paiknevad komandantuuri ning patarei 10A hooned võivad kujuneda vastavalt külastuskeskuseks ja kahekorruseliseks ekspositsiooniks. Lisaks merekindluse ajaloole saab neis tutvuda ka muu militaarpärandi ja Naissaare käekäiguga.

  „Uutmoodi muuseum annaks värske hingamise kogu saarele. Oleme lõpetamas Naissaare arengukava koostamist ja Nargen Nordil on selles oluline koht. Arenduse olulisteks eeldusteks on saarel tervikliku elektrivõrgu rajamine ning raudteeliikluse taastamine. Oleme jõudnud meremuuseumiga ühisele arusaamale, millised lahendused teeniksid arenduse ja terve kogukonna huve. Naissaarlaste kogukond toetab igati Meremuuseumi plaanitu elluviimisel,“ ütles Naissaare saarevanem Toomas Luhaäär

  Nargen Nordi avamiseks vajalikke rekonstrueerimistöid on kavas alustada 2024. aastal. Esialgsel hinnangul eeldab nende teostamine investeeringut summas kuni 15 miljonit eurot. Vahepealsel ajal teeb meremuuseum vajalikud ettevalmistused.

  Meremuuseum tutvustas tulevase muuseumi paikades praegust olukorda, kavandatud töid ja eeldatavat ajakava. Nendega tulid tutvuma saare kogukonna liikmed, omavalitsuste ja riigi esindajad ning ajakirjanikud.

  Olulisemad faktid:

  • Uutmoodi muuseum Nargen Nord tutvustab eelkõige Esimese maailmasõja eel Eestisse rajatud merekindluse ajalugu. 
  • Koos kogukonnaga valminud arendus näeb ette saarel raudteeliikluse ning kaitsepatarei ja komandantuuri hoonete taastamist.
  • Patarei 10A kujuneb kahekorruseliseks ekspositsiooniks, komandantuurist võib saada külastuskeskus ning raudtee ühendab taas Naissaare lõuna ja põhja osad.
  • Arendus eeldab saare elektrifitseerimist.
  • Rekonstrueerimistöid on kavas alustada aastal 2024, et avada uutmoodi muuseumi uksed 2026. aasta suveks.

  Fotod: Eesti Meremuuseum, Koko Arhitektid, Loovagentuur Vuht

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info