Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Meremuuseum avab näitused Eesti laevamudelite meistritest ja Johan Pitka merereisidest

  Alates 17. veebruarist saab Lennusadamas uudistada Eesti Meremuuseumi kahte uut näitust. Näitus „Väikesed laevad, suured meistrid“ tutvustab laevamudelite ehitust ja ehitajaid. Väljapanek „Kajutivestlused Johan Pitkaga“ jutustab kontradmirali mereretkedest Ladina-Ameerikasse.  

  „Uute näitustega toome esile seni mõnevõrra varju jäänud Eesti merenduse lugu. Iga laevamudel viib mõtteid taasloodud laevaga seonduvatele sündmustele. Seejuures käib vaid vilksamisi läbi, kelle kätega ja kuidas mudel valmis. Legendaarne kontradmiral on tuntud läbi üliolulise panuse Eesti riigi ja meie riigikaitse rajamisse. Samas on vähem teada asjaolu, et nooruspõlves seilas ta purjelaeva kaptenina mitu korda üle ookeani,“ selgitas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.  

  Näitusel „Väikesed laevad, suured meistrid“ näeb 26 meisterlikku laevamudelit Eesti mudeliehitajatelt.   

  „Meie seas on mitmeid meistreid, kelle töid hinnatakse nii üle Eesti kui ka kaugemal. Näitusega avame, kuidas tuntumaid neist – Juri Žurba, Ago Kalberg, Pavel Vedehhin ja Aleksandr Stepanov – mudeleid ehitavad. Samuti tutvustame mudeliehituse ajalugu, mudelite tüüpe, ehitamise tehnikat ja vahendeid. Selle kõige kõrval võimaldame mudelimeisterdamises oma kätt proovida,“ tõi välja näituse kuraator Mihkel Karu.   

  Laevamudelite näitust täiendab äsja valminud kogumik. See koosneb neljast kataloogist, mis tutvustavad Eesti Meremuuseumi silmapaistvamaid laevamudeleid ja mudeliehitust üldisemalt.   

  Näitus „Kajutivestlused Johan Pitkaga“ räägib meile Eesti riigi, meie merejõudude ja kaitseliidu ühe asutajana tuntud kontradmiralist uudsest vaatenurgast – tema elust kaugsõidukaptenina.  

  „Tänavu 19. veebruaril täitub 150 aastat Johan Pitka sünnist. Sel puhul meenutame aega, mida ta ise on nimetanud oma elu kuldseteks aastateks. Tuginedes kontradmirali enda kirjapandud mälestustele räägime neljast aastast 19. sajandi lõpul, mil Johan Pitka parklaeva Lilly kaptenina kaks korda Ladina-Ameerikas käis. Muuhulgas saavad külastajad kuulata värvikamaid meenutusi ja tutvuda esemetega, mis neid reise illustreerivad,“ rääkis näitust kureeriv Teele Saar.   

  Näituste avasündmus toimub Lennusadamas 17. veebruari õhtul. Külastamiseks on need avatud kuni 15. jaanuarini 2023. Kogu täiendava info leiab Eesti Meremuuseumi kodulehel https://meremuuseum.ee/lennusadam/naitused.

  • Üks mudellaevade näituse eksponaatidest – purjelaeva „Wapen von Hamburg“ mudel (meister – Juri Žurba)
  • Johan Pitka aastate 1896-1900 merereiside kaart  
  • Lennusadama hoone. Kaupo Kalda

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info