Keskaegse koge transport nõudis mitme osapoole pingutust

Kaks päeva väldanud logistikaoperatsiooni tulemusel jõudis ligi 20-meetrine ja üle 26 tonni kaaluv koorem edukalt Lennusadamast vanalinna veerele ning keskaegne laevavrakk tõsteti oma tulevasse eksponeerimiskohta üle linnamüüri.

„Tööd said alguse reedel Lennusadamas asuva paadihalli lahtimonteerimisega. Seejärel tõsteti laev treilerile ning ööl vastu laupäeva transporditi Paksu Margareeta kõrvale,“ rääkis Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen. „Laupäeval tõsteti laev kraanaga kitsast tornitagusest üle linnamüüri Paksu Margareeta sisehoovi ja kinnitati oma tulevases eksponeerimiskohas, koge saalis,“ täpsustas Dresen.

Muuseumijuhi sõnul oli tegemist keeruka operatsiooniga, eriti laeva tõstmise puhul, kuid kõik läks plaanipäraselt. „Meremuuseum tänab kõiki osalenud partnereid,“ ütles Dresen. Ta meenutas, et võrreldes koge toomisega Kadriorust Lennusadamasse 2015. aastal sai näha uuemat tehnoloogiat. „Sel korral nägime treilerit, mida juhiti puldist, ning sündmuse jäädvustamiseks lendas ringi juba rohkem droone. Samas oli kraanatööde juhile meie koge tõstmine juba viies kord“.

„10-palli keerukuse skaalal oli see töö 8-9 palli,“ hindas kogele transpordiraami ehitamist, laeva tõstmist ja transportimist juhtinud Vladislav Markin SRC Group OÜst. Transpordi teostas Quickport OÜ. „Ilma nende Eestis ainulaadse iseliikuva treilerita oleks koge manööverdamine torni taha olnud tunduvalt raskem,“ ütles Urmas Dresen. Paksus Margareetas oli abiks ehituse juhtpartner Acres OÜ. Lennusadamas asuva paadihalli võttis koge kohalt lahti Exacor OÜ, kes halli ka Lennusadamasse paigaldas. Laevavraki kiletas ilmastikutingimuste kaitseks kuni katuse valmimiseni 3 Selli OÜ.

Eesti Meremuuseumi ekspositsioon Paksus Margareetas plaanitakse avada 2019. aasta lõpus. Euroopas unikaalsest keskaegse kaubalaeva vrakileiust, kogest, saab muuseumi tähteksponaat. Arendusprojekti toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus Euroopa Regionaalarengu Fondist.