Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Näitus – Haruldased merekaardid Eesti Meremuuseumi kogus

  Haruldased merekaardid Eesti Meremuuseumi kogus

  Paks Margareeta

  10.07-03.11.2024

  Aastal 2021 toimus Eesti Meremuuseumi merekaartide kogus üks suuremaid kaartide konserveerimise projekte, mille käigus ilmnes, et kaardikogus on arvel ka Eesti kasutaja jaoks haruldasi kaarte. Enamik nendest kujutavad täielikult või servapidi Eesti alasid. Kuna navigatsioonikaartidel on väga praktiline otstarve, jätab kasutamine neile oma jälje, olgu selleks siis kulunud ääred ja murdekohad või kaardile lisatud märkused. Kuigi hästi säilinud trükitud merekaartide eksemplare on Eestis ka mujal kogudes, on meremuuseumi kaartide hulgas väärtuslikke ainueksemplare ja isikute või sündmustega seotud kaarte. Selle tulemusena sündiski mõte koostada haruldasemaid merekaarte tutvustav raamat.

  Merekaarte on Eesti Meremuuseumi kogudes arvel kokku 1685. Muuseum on alates 1930. aastate algusest endise direktori Madis Mey (1870–1940) algatusel kogunud merendusalast vanavara. Meremuuseumi rajamisel hakati esemete, fotode, dokumentide, raamatute, kunsti- ja väärismetalli kogudele lisaks koguma ka merekaarte. Kaarte on kogutud alates meremuuseumi esimesest tegevusperioodist (1935–1940) kuni tänapäevani. Endisest meremuuseumi fondist (1935–1940) on perioodist 1780–1920 pärit 72 merekaarti, mis kujutavad peamiselt Soome lahte ja sissesõite Tallinna reidile. Eri ajalooperioodide vältel ei ole meremuuseum eraldi merekaartide kogumise aktsioone korraldanud. Mõne kaardi puhul on tegemist kuulsale kaptenile kuulunud või konkreetsel laeval kasutatud kaartidega. Muuseumi on need jõudnud peamiselt eraisikutelt, kas mõne meremehe enda käest, abikaasa või sugulaste annetusena või ostu teel. Näitus annab lühiülevaate kaheksast muuseumi kaardikogus olevatest haruldastest merekaartidest. Kuid huvi korral on võimalus tutvuda ülejäänud 27 kaardiga raamatus ’’Haruldased merekaardid Eesti Meremuuseumi kogus’’. Iga merekaart räägib omal moel mingisuguse loo – kaardil kujutatava piirkonna lugu, väljatoodud huvitavamad detailid, mõnele meremehele kuulunud või laeva peal kasutuses olnud kaardid.

   

  Evelyn Silmet

  Raamatu kaasautor ja näituse kuraator / Co-Author of the Book and Exhibition Curator

   

  MEESKOND

  RAAMAT / BOOK

  Autorid / Authors: Tiina Kruup, Rein Raudsalu, Evelyn Silmet

  Projektijuht / Project Manager: Eva-Maria Maiste

  Eesti keele toimetaja / Estonian language editor: Hille Saluäär

  Inglise keele tõlge ja toimetus / English translation and proofreading:

  Toimetaja tõlkebüroo / Transly Translation Agency

  Kujundus / Design: Peeter Laurits

  Kaardid ja fotod / Charts and photos: Eesti Meremuuseum / Estonian Maritime Museum, Hiiumaa Muuseumid SA, Lauri Rakki erakogu / Private collection of Lauri Rakki, SA Pärnu Muuseum / Pärnu Museum

  Täname / Special thanks to:

  Eesti Rahvusarhiiv / National Archives of Estonia

  Eesti Rahvusraamatukogu konserveerimise osakond

   

  NÄITUS / EXHIBITION

  Kuraator / Curator: Evelyn Silmet

  Meeskond / Team: Anna-Liisa Õispuu, Iris Tomson, Valter Vaht, Helina Torv

  Graafiline disain / Graphic design: Kärt Talvik (Fly Illustration)

  Tehniline teostus:/ Technical Execution: Ivar Heinpalu

  Keeletoimetaja / Language editor: Hille Saluäär

  Tõlge / Translation: Toimetaja tõlkebüroo

  Fotode trükk ja raamimine / Photo Printing and Framing: OÜ Digifoto

  Trükk / Printing: OÜ Grano Digital

   

  Täname / Special thanks to:

  Rahvusarhiivi filmiarhiiv / National Archive Film Archive

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info