Eesti esimese muuseumina pakub Meremuuseum võrdseid elamuslikke võimalusi toetavaid lahendusi nii nägemis-, kuulmis- ja liikumisraskustega kui ka intellektipuudega külastajatele. Järgnev võtab kokku praktilised soovitused muuseumikülastuseks.
- Asukoht ja ligipääs
- Ekspositsiooni paiknemine ruumides
- Muuseumisse sisenemine
- Vastuvõtuala ja muuseumis liikumine
- Pileti skannimine
- Garderoob
- Tualetid
- Muuseumikohvik ja -pood
- Muuseumist väljumine
- Kirjeldustõlkega audiotuur
- Viipekeel
- Asukoht ja ligipääs
Muuseum asub aadressil Pikk tänav 70, mis jääb tänava põhja- ehk merepoolsesse otsa ja paikneb Suure Rannavärava kompleksis ning sellesse kuuluvas suurtükitornis Paks Margareeta. Torni osa on viiekorruseline, lisaks on sel katuseterrass. Muuseumi endisesse sisehoovi on rajatud mitmetasandiline, katusega kaetud koge saal.
Lähim ühistranspordi peatus on Linnahall, kus peatuvad tramm number 1 ja 2. Linnahalli trammipeatusest tulles läbid hõreda haljasala ja ületad tiheda liiklusega tee. Trammipeatus jääb muuseumihoone sissepääsust umbes 120 meetri kaugusele. Pikal tänaval on mõlemal pool kõnnitee, munakividest sõidutee on nende vahel. Peasissepääs jääb tänava vasakule, Raekoja platsi poolt lähenedes paremale küljele. Raekoja platsi poolt tulles ääristavad mõlemat Pika tänava äärt valdavalt külgepidi ühendatud vanaaegsed kaunid hooned.
Peasissepääs on Pikale tänavale avanev klaasakendega uks. See on sisenemiseks ja väljumiseks kõige mugavam, sealt algab juhttee, mis juhatab külastaja kassani.
Suvehooajal on torni tagaküljel täiendavalt avatud Estonia mälestusmärgi poole avanev sissepääs.
Ratastooliga pääseb muuseumisse pruunist puituksest, mis jääb näoga peasissekäigu ees seistes umbes 10 meetrit vasakule. See on muuseumi lahtiolekuaegadel avatud. Uksest sisenedes umbes meetri pärast on klaasuks, mis avaneb automaatselt väljapoole vasakule. Sisenedes jõuad kohe kaldteeni. Liigu umbes 1,5 meetrit otse, seejärel pöörab kaldtee paremale ning viib sind alla esimesele korrusele – aatriumisse, kus asub vastuvõtuala.
Muuseum on ligi 90 protsendi ulatuses ligipääsetav ratastooliga. Juurdepääs puudub Pika tänava kohal olevatesse väravapealsetesse ruumidesse, kus on keskaegsed kitsad käiguteed. Hoone on ainus liftiga vanalinna torn. Liftis on korruste numbrite häälteavitus. Nägemispuudega külastajale on juhtteed liftist kombatavate korruseplaanideni, punktkirjas etiketid, kombatavad laevamudelite maketid, audiolood ning kirjeldustõlkega audiotuur läbi ekspositsiooni. Kassas ja ekskursioonidel on kasutada statsionaarne induktsioonsilmusega helivõimendussüsteem, videolugudel on viipekeelne tõlge. Mitmed käed-külge-lahendused aitavad keerukamaid merendusnähtusi mõista ka intellektipuudega külastajatel.
Muuseumi juures kehtivad Tallinna vanalinnas parkimise reeglid. Eraldi muuseumi parklat ega invakohti ei ole. Erivajadusega inimesele on muuseumikülastus tõendi alusel tasuta, samuti tema saatjale. Kirjeldustõlkega audiotuur maksab kaks eurot.
Kassa telefoninumber on 6 733 092.
Oktoobrist aprillini on muuseum avatud teisipäevast pühapäevani kella kümnest kuueni, maist septembrini esmaspäevast pühapäevani kella kümnest seitsmeni.
- Ekspositsiooni paiknemine ruumides
Hiliskeskaegses Suure Rannavärava kompleksis asub Eesti Meremuuseumi üks kahest püsiekspositsioonist – „Meri tornis“. Muuseumis saad tutvuda Eesti meresõidu ajalooga alates keskajast. Peale ringkäiku muuseumi endisesse sisehoovi rajatud koge saalis jõuad suurtükitorni – mida korrus kõrgemale, seda enam tänapäeva. Sind ootab ees põnev ajarännak laevaehituse, merekaubanduse ja meremeeste maailmas.
Nullkorrus – valveta garderoob, tualetid, lukustatavad hoiukapid; koge saal teemaga „Meritsi rikkaks“
Esimene korrus – aatrium ja vastuvõtuala, muuseumipood ja kohvik
Teine korrus – purjelaevade saal teemaga „Kõikide tuulte tõugata“
Kolmas korrus – aurulaevade saal teemaga „Aur muudab maailma“
Neljas korrus – mootorlaevade saal teemaga „Tehnoloogia raugematu areng“
Viies korrus – katuseterrass ja kohvik, muuseumi lahtioleku ajal pääseb liftiga, muul ajal ainult treppidest
Kolmandalt ja neljandalt korruselt pääseb ka Suure Rannavärava väravapealsesse ehitisse ja nurgatorni. Seal on kitsad käiguteed, mistõttu ratastooliga ligipääs puudub.
- Muuseumisse sisenemine
Muuseumi peasissepääs on sisenemiseks ja väljumiseks kõige mugavam, sealt algab juhttee, mis juhatab külastaja kassani.
Seistes Pikal tänaval näoga muuseumi peasissepääsu poole, on sinust vasakul umbes kahe ja poole meetri kaugusel Suur Rannavärav. Peasissepääsul on kahepoolsed uksed. Tõmba parempoolset ust vertikaalsest käepidemest väljapoole paremale. Sissepääsule järgneb umbes kahe meetri laiune ja umbes kahe meetri sügavune tuulekoridor, mille põrand on kaetud väikesesilmalise metallrestiga. Jõuad klaasusteni. Avamiseks tõmba parempoolset ust horisontaalsest käepidemest paremale enda poole. Jõuad trapetsikujulisse trepikotta. Liigu otse edasi umbes kaks meetrit, kuni jõuad taktiilsete mummudega 17 sentimeetrit laia ja 2,3 meetrit pika ohutustähiseni. Järgneb koridorilaiune seitsme astmega trepp alla esimesele korrusele, kummalgi pool seinal on käsipuud. Hoia paremale, sest trepist alla jõudes algab juhttee paremalt, seinast umbes poole meetri kauguselt. See juhatab sind kassani.
- Vastuvõtuala ja muuseumis liikumine
Muuseumi peasissepääsu trepist alla jõudes juhatab kaheksameetrine juhttee kassani. Liigu mööda juhtteed kuni esimese ristumiskohani, seejärel neli meetrit paremale ja järgmises ristumiskohas vasakule, kuni oled jõudnud kassani. Sealt saad pileti ja soovi korral osta kirjeldustõlkega audiotuuri ning laenutada selle jaoks vajaliku kaela riputatava seadme. Tuur maksab kaks eurot. Audioseadmes võid kasutada oma kõrvaklappe või need laenutada. Tuuri lõpus tagasta seade kassasse. Muuseumi kassas, poes ja ekskursioonidel on võimalik kasutada induktsioonsilmusega statsionaarset helivõimendussüsteemi.
Hoia pilet kindlasti alles, seda on vaja skannida korruste vahel liikumisel!
Muuseumi igal korrusel on kombatavad korruseplaanid, millel on märgitud ka sinu asukoht – ümmargune tähis. Korruste vahel on kõige mugavam liikuda liftiga. Lifti ja kombatavat plaani ühendab igal korrusel juhttee. Klaasist ümmarguse lifti uksed avanevad lifti tellimisel automaatselt. Lifti uks on 80 sentimeetrit lai. Lifti taktiilse tähistusega kutsenupud on paremal seinal 80 sentimeetri kõrgusel põrandast. Liftis sees jäävad nupud paremale seinale. Liftis on nuppude kohal, 120 cm kõrgusel põrandast, seinast eenduv kaheosaline piletiskanner.
Skannimisel aseta pileti reljeefne kleebis ülespoole. Liftis on häälteavitus. Liftiga on võimalik sõita ka tasuta muuseumi katuseterrassile viiendale korrusele. Suvehooajal on seal välikohvik. Alternatiiviks liftile on ümber lifti paiknev keerdtrepp, mille mõlemale küljele jääb käsipuu. Ole ettevaatlik, sest trepikäsipuud algavad ja lõppevad osal korrustel koos esimese ja viimase astmega. Ohutustähised on trepi esimesel ja viimasel astmel. Talvehooajal liigu kassa juurest nullkorrusele, kus saad jätta üleriided garderoobi. Seejärel suundu tagasi esimesele korrusele, et alustada kirjeldustõlke tuuriga, mille esimesed kolm lugu on aatriumis.
- Pileti skannimine
Kassas kinnitatakse reljeefne kleebis piletiosa peale markeerimaks, kus pool vöötkood asub. Skannimine on vajalik esimesel korrusel. Samuti korruste vahel liikumiseks liftis, kui sõidad teisele, kolmandale või neljandale korrusele. Liftis on kaheosaline seinast eenduv piletiskanner paremal, lifti nuppude kohal 15 sentimeetri kõrgusel.
Kui kasutad korruste vahel liikumiseks treppe, siis on skanner esimesel korrusel enne keerdtrepi algust, betoonposti vasakul l siseküljel, 80 sentimeetrit põrandast. Piletisakanner avab värava, mis viib nullkorrusele, kus on garderoob, wc ja algab ekspositsioon. Hoides juhtteest paremale betoonposti siseküljele on skanner ja värav, mis viib ekspositisooni teisele korrusele.
Skannimisel aseta pilet skanneri alumisele osale, nii et piletile kleebitud reljeefne märgis jääb ülespoole. Skanneri ja selle alumise osa vahe on 10 sentimeetrit. Skanneerimise tulemusena saab läbi minna turvaväravast.
- Garderoob
Muuseumi nullkorrusel asuvad valveta garderoob ja lukustatavad hoiukapid. Liftist väljudes on kohe vasakut kätt trepp üles. Juhttee suunab otse korruseplaani juurde, mis jääb umbes nelja meetri kaugusele. Kui astud umbes kaks kuni neli sammu liftist mööda juhtteed, jääb sinust paremale valveta garderoob ja lukustatavad hoiukapid.
Garderoob koosneb kolmest seinast eenduvast stangest. Keskmine stange ulatub teistest väljapoole. Kõigil stangedel on mõlemal pool ja kahel kõrgusel nagid, millel on ka taktiilsed numbrid. Stangede vastasseinas on kaks 45 sentimeetri kõrgust istepinki. Liikudes esimese stange juurest otse edasi umbes 4 meetrit ja hoides seejuures kergelt paremale, jõuad hoiukappideni. Kokku on neid 32 – horisontaalselt 8 ja vertikaalselt 4 kappi. Nende kasutamiseks vajad eurot või viiekümnesendist euromünti, mille hiljem tagasi saad. Esimese kapirivi kapid on kõrgusega umbes 80 sentimeetrit, ülejäänud 40 sentimeetrit. Alumisel kapirivil on võti ülemises paremas nurgas, teistel all paremas nurgas. Kapiuksed avanevad väljapoole. Mündipilu asub ukse sisemisel küljel lukuga kohakuti. Kõige ülemine kapirivi ei ole külastajate kasutada. Kappidel ja võtmetel on taktiilsed numbrid.
Liftist umbes kaks meetrit mööda juhtteed vasakule jäävad tualettruumid, paremalt teine uks on inva-, järgmised neli unisex-tualetid. Tualettide eesruumi vasakus seinas on kaks kraanikaussi. Liftist otse ette jääb sissepääs koge ekspositsioonisaali.
- Tualetid
Tualettruumid asuvad nullkorrusel ja jäävad liftist väljudes vasakule. Liigu mööda juhtteed umbes kaks meetrit ning pööra vasakule. Paremat kätt teine uks on invatualett. Uksest paremal seinal umbes 1,3 meetri kõrgusel on invatualeti taktiilne tähistus. Uks avaneb väljapoole vasakule. Tuled süttivad automaatselt. Invatualett on trapetsikujuline ning umbes 2 meetrit lai ning 3 meetrit sügav. Uksest veidi paremale hoides on WC-potini umbes 2 meetrit. WC-potini liikudes möödud paremale jäävast mähkimislauast. WC-potil on mõlemal pool käetugi. Vasaku käetoe küljes on tualettpaber, paremal seinal käsidušš. Uksest kella 10 suunas umbes meetri kaugusele jääb kraanikauss. Segisti kasutamine on manuaalne. Seebidosaator, kätekuivatuspaber ja prügikast on kraanikausist paremal, seina küljes.
Invatualetile järgneb neli unisex-tualetti, mille uksed avanevad kabiini sissepoole. Kohe invatualeti kõrval asuvas unisex-tualetis on kaks WC-potti, millest üks on mõeldud lastele. Keskmiste WC-uste vahel umbes 1,20 meetri kõrgusel on kaks kuivatusvahega kätekuivatusmasinat. Tualettide vastasseinas on kaks kraanikaussi, mida eraldab poolsein. Need on erineval kõrgusel. Esimene on madalam ja otsaseinapoolne kõrgem. Mõlema kraanikausi kohal on kaks segistit. Segistid on kontaktivabad ja töötavad liikumisanduriga, mis on kraanist vasakul. Seebidosaatorid asuvad valamu kohal seinast eenduva peegli taga. Kui tõstad käed peegli alumise serva juurde ja nihutad neid pisut ettepoole, siis on dosaatoreid peegli ääre all tunda.
- Muuseumikohvik ja -pood
Muuseumikohvik ja -pood asuvad suurtükitorni esimesel korrusel. Sinna pääseb nii invasissepääsu kaudu tänavalt kui ka aatriumist. Aatriumi korruseplaani juurest viib juhttee suurtükitorni keskel paikneva lifti ja keerdtrepini. Aatriumit ja suurtükitorni esimest korrust ühendava sissepääsu ees on liikumisanduriga töötav klaasist liuguks. Suurtükitorni sisenedes on otse ees lifti ja keerdtreppi ümbritsev trepikoda kümne betoonist nelinurkse poolsambaga. Enamiku sammaste vahel on klaassein. Ümara põhiplaaniga korrus on jagatud kaheks, aatriumi sissepääsu poole jääb pood ning tahapoole kohvikuala. Kõnni veel umbes 3 meetrit mööda juhtteed. Seistes seljaga sissepääsu poole, jäävad sinust paremale ja vasakule poe valged paadikujulised väljapanekualused. Kui soovid poodi külastada, alusta liikumist vastupäeva ning kõnni juhttee juurest paremale. Kella 3 ja 4 vahele jääb poekassa. Liigu kassa juurest edasi vastupäeva. Sinu paremal käel on ebakorrapäraselt paigutatud erineva suurusega väljapanekualused ning vasakul trepikoja seina ääres poolkaares paiknevad riiulid. Liigu edasi, kuni jõuad kuuenda väljapanekualuseni. Kuuenda ja viienda aluse taga välisseina ääres on kaks väikest kahe tooliga ovaalset kohvikulauda. Neist vasakul kolmas ühe tooliga laud. Sinust vasakul, trepikoja seina ääres, lõppevad poe riiulid. Kohe edasi on neljas kohvikulaud kahe tooliga. Liikudes viimase väljapanekualuse juurest kella 12 suunas 4 meetrit, jõuad kohvikukassani. Kassa koos külmikutega on umbes 2,5 meetrit pikk. Kohvikust saab lisaks soojale ja külmale joogile ka võileibu ja soolaseid croissant’e ning magusaks ampsuks koogi või jäätise. Suvehooajal on katuseterrassil avatud kohvik, kus pakutakse ka sooja toitu. Kohviku kassa külmiku juurest umbes 3 meetri kaugusel on kaks poekauba väljapanekualust. Neist umbes 2 meetrit otse edasi liikudes jõuad tagasi juhtteeni.
- Muuseumist väljumine
Muuseumist on kõige mugavam väljuda tuldud teed pidi tagasi. Selleks sõida liftiga esimesele korrusele ning tagasta kirjeldustuuri audioseade kassasse. Esimesele korrusele jõudnud, liigu mööda juhtteed otse aatriumisse kuni esimese juhttee ristumiskohani, hoia vasakule, kuni jõuad järgmise ristumiskohani, hoia juhtteel vasakule, et jõuda kassani. Kui seade on tagastatud, pööra ümber ja liigu juhtteed mööda kuni ristumiskohani, hoia paremale ning kõnni järgmise ristumiskohani. Pööra vasakule, liigu mööda juhtteed, kuni jõuad trepi ees paikneva ohutustähiseni. Astu trepist üles. Kahe meetri pärast otse on tuulekoridori klaasuksed, mis avanevad lükates, läbi kahe meetri pikkune tuulekoridor, kuni jõuad peasissepääsu ukseni, mis avaneb väljapoole. Ja oledki jälle Pikal tänaval.
- Kirjeldustõlkega audiotuur
Nägemispuudega külastajale soovitame muuseumikogemuse rikastamiseks kasutada kirjeldustõlkega audiotuuri. See läbi ekspositsiooni saatev kirjeldustuur juhatab sind ühest peatuspunktist teise, kirjeldab ümbritsevat ja jagab põnevaid teadmisi mereajaloost. Taktiilsete ja punktkirjas numbritega audiogiidi saab laenutada kassast kahe euro eest. Audioseadmes võid kasutada oma kõrvaklappe või laenutada need kassast, audioseadmed saab riputada kaela. Tuuri lõpus tagasta seade kassasse.
Kirjeldustõlkega audiotuuri ja majajuhi on koostanud Kaidi Roots, Christel Sogenbits, Aive Peil, Sülvi Sarapuu, Liisi Selg ja Kai Kuusk.
- Viipekeel
Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta püsinäitusel saab vaadata seitset videolugu Eesti viipekeeles. Suurtükitorni auru- ja mootorlaevade saalides tuuakse vaatajateni erinevate klasside reisijate lavastatud lood, kaptenite mälestusi ning persoonilugusid kaasaegsetel laevadel töötavatest meremeestest ja -naistest.
Viipekeeletõlgid: Gretel Murd ja Jari Pärgma.