Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

    Eesti Polaarklubi 40

    8.11.2024 – 20.04.2025

    Paks Margareeta

    Alates 8. novembrist võib suurtükitorni Paks Margareeta galeriis näha ülevaatenäitust Eesti Polaarklubi neljakümnest tegevusaastast. Siinsamas Meremuuseumi juures alustas 1. detsembril 1984. aastal polaarteadlaste ühendusena tegevust ka klubi. Asutamiskuupäev valiti 25 aastat varem sõlmitud Antarktika lepingu järgi, mis tänaseni reguleerib seal kõiki olulisi toiminguid.

    Klubi esimene president akadeemik Jüri Martin on meenutanud: „Meremuuseum korraldas ookeane tutvustavaid näitusi ja ilma Antarktikata see ei oleks õnnestunud. Niisiis [tulid] kokku need, kes olid Antarktikas olnud. See ei olnud raske, sest enamus neist olid niisamagi ülikooliajast tuttavad. Muidugi Enn Kreem, Andres Tarand ja mina ka. Pidasime aru ja selline kooslus kujunes. Oli niisugune aeg, kus mingeid niisama klubisid ei saanud olla ja Meremuuseum võttis meid oma hõlma alla. Sedasi siis siiamaani…

    Klubi peamisteks ülesanneteks on olnud polaarekspeditsioonidel osalenud inimeste ühendamine, antud temaatika tutvustamine laiemale avalikkusele, koostöö rahvusvaheliste ja teiste riikide polaarorganisatsioonidega ning nõustamine Arktika ja Antarktika teemadel. Meremuuseumi partnerina on üha olulisemaks muutunud Eesti polaarpärandi jäädvustamine ja kogutud materjali süstematiseerimine.

    Liikmete tegevusvaldkond on olnud väga lai: meteoroloogia, klimatoloogia, füüsika, geograafia, geoloogia, bioloogia, meditsiin, järveuuringud, ajalugu, etnoloogia, filmikunst, arhitektuur, ajakirjandus, filoloogia, õigusteadus, polaarlennundus, polaarlaevandus jne. Klubi toimimine põhineb ühistegevusel, silmaringi laiendamisel ja koostööl nii omavahel kui ka kolleegidega teistest riikidest. Polaarklubi on järjest enam tähelepanu pööranud noortele – innustanud stipendiumitega ja kaasanud ekspeditsioonidesse, et äratada ja kasvatada neis huvi polaarteaduste vastu.

    Klubi liikmeks saamiseks peab olema kas polaarteadlane või siis oma tegevusega kaasa aidanud polaaralade uurimisele või valdkonna tutvustamisele, samuti on tarvis kaht soovitajat klubi liikmete hulgast.

    Näituse kuraator, Polaarklubi tegevjuht Katrin Savomägi: „Meremuuseumis korraldatud polaarõhtud ja -foorumid on aastakümnete jooksul toonud inimestele lähemale neid kaugeid külmi ja kohati ekstreemseid paiku Arktikas ja Antarktikas.

    Avatav näitus annab ülevaate klubi loomise algaastatest ning tegevusest läbi aastakümnete, ja seda paljuski läbi liikmete fotojäädvustuste. Ajaloole pilku heitev näitus vaatab ühtlasi ka tulevikku, sest Polaarklubi tegevus jätkub senisest veel suurema hooga. Polaaralade mõju ja karge ilu on jätkuvalt aktuaalne ning paljusid inspireeriv.

     

    Näituse meeskond

    Kuraatorid: Katrin Savomägi (Eesti Polaarklubi), Alo Ervin (Eesti Meremuuseum)

    Meeskond: Anna-Liisa Õispuu, Roman Matkiewicz, Iris Tomson, Mirjam Mardi, Valter Vaht, Helina Torv

    Graafiline disain: Kärt Talvik (Fly Illustration)

    Keeletoimetaja: Hille Saluäär

    Tõlge: Toimetaja tõlkebüroo

    Trükk: OÜ Grano Digital

    Täname:

    Edgar Karofeld, Tõnu Martma, Priit Tisler, Martin Liira, Vallo Kelmsaar, Kadi Karine, Andres Eero, Evelyn Silmet, Eve Paavel, Oksana Leontjeva, Kadi Karine

    ERR Arhiiv

    Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

    Save preferences More info