Näitus – Haruldased merekaardid Eesti Meremuuseumi kogus

Haruldased merekaardid Eesti Meremuuseumi kogus

Paks Margareeta

10.07-03.11.2024

Aastal 2021 toimus Eesti Meremuuseumi merekaartide kogus üks suuremaid kaartide konserveerimise projekte, mille käigus ilmnes, et kaardikogus on arvel ka Eesti kasutaja jaoks haruldasi kaarte. Enamik nendest kujutavad täielikult või servapidi Eesti alasid. Kuna navigatsioonikaartidel on väga praktiline otstarve, jätab kasutamine neile oma jälje, olgu selleks siis kulunud ääred ja murdekohad või kaardile lisatud märkused. Kuigi hästi säilinud trükitud merekaartide eksemplare on Eestis ka mujal kogudes, on meremuuseumi kaartide hulgas väärtuslikke ainueksemplare ja isikute või sündmustega seotud kaarte. Selle tulemusena sündiski mõte koostada haruldasemaid merekaarte tutvustav raamat.

Merekaarte on Eesti Meremuuseumi kogudes arvel kokku 1685. Muuseum on alates 1930. aastate algusest endise direktori Madis Mey (1870–1940) algatusel kogunud merendusalast vanavara. Meremuuseumi rajamisel hakati esemete, fotode, dokumentide, raamatute, kunsti- ja väärismetalli kogudele lisaks koguma ka merekaarte. Kaarte on kogutud alates meremuuseumi esimesest tegevusperioodist (1935–1940) kuni tänapäevani. Endisest meremuuseumi fondist (1935–1940) on perioodist 1780–1920 pärit 72 merekaarti, mis kujutavad peamiselt Soome lahte ja sissesõite Tallinna reidile. Eri ajalooperioodide vältel ei ole meremuuseum eraldi merekaartide kogumise aktsioone korraldanud. Mõne kaardi puhul on tegemist kuulsale kaptenile kuulunud või konkreetsel laeval kasutatud kaartidega. Muuseumi on need jõudnud peamiselt eraisikutelt, kas mõne meremehe enda käest, abikaasa või sugulaste annetusena või ostu teel. Näitus annab lühiülevaate kaheksast muuseumi kaardikogus olevatest haruldastest merekaartidest. Kuid huvi korral on võimalus tutvuda ülejäänud 27 kaardiga raamatus ’’Haruldased merekaardid Eesti Meremuuseumi kogus’’. Iga merekaart räägib omal moel mingisuguse loo – kaardil kujutatava piirkonna lugu, väljatoodud huvitavamad detailid, mõnele meremehele kuulunud või laeva peal kasutuses olnud kaardid.

Evelyn Silmet

Raamatu kaasautor ja näituse kuraator / Co-Author of the Book and Exhibition Curator

MEESKOND

RAAMAT / BOOK