Teksti suurus

Reavahe kõrgus

Kontrastsus

Muud valikud

Liitu uudiskirjaga

  Paksu Margareetasse on jõudnud kõik eksponaadid

  29. novembril taasavatavas Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuses eksponeeritakse ligi 700 eset, mis on tänaseks muuseumisse laekunud. Esemeid puhastasid, restaureerisid või nende järgi valmistasid koopiaesemeid Eesti ja välismaa spetsialistid.
  „Paksu Margareeta uue püsinäituse eksponaatide konserveerimine algas paralleelselt kontseptsiooni täpsustamisega. 2015. aastal Kadriorust leitud koge vrakki konserveeriti koostöös Soome ekspertidega Lennusadamas selleks spetsiaalselt ehitatud hallis ning puidu olukorra hindamine ja konserveerimine jätkub ka püsiekspositsioonis. Koge leide konserveeriti peamiselt Tallinna ja Tartu Ülikoolis,“ rääkis Eesti Meremuuseumi peavarahoidja Ruth Ristmägi.
  Ristmägi lisas: „Käilakuju, mis Soome majandusvööndist kalatraaliga kogemata välja tõmmati, oli Göteborgis konserveerimisel seitse aastat. Kõik laevamudelid on puhastanud Eesti mudelimeister Jüri Žurba. Eesti Vabaõhumuuseumi konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut on konserveerinud veidi üle poolte Paksu Margareeta püsinäitusel olevatest esemetest.” Ristmägi sõnul on museaalidele väärilise ilme andmisel abiks olnud ka Meremuuseumi enda säilitaja, Rahvusraamatukogu konservaatorid, Peeter Bõstrov ja mitmed teised.
  „Kanut alustas Meremuuseumi uue püsiekspositsiooni esemete konserveerimisega 2017. aastal. Töös on olnud väga erinevatest materjalidest ja peamiselt merendusega seotud esemed: sektandid, kompassid, manomeetrid, baromeetrid, pikksilmad, tööriistad, roolirattad, sansukastid, laeva poolmudelid ja Eesti majakate maketid, laeva nimesildid ning lipud, konservikarbid, samuti meremeeste reisidel valmistatud või kaasatoodud meened,“ rääkis Kanuti direktor Kalev Uustalu.
  Uustalu hinnangul oli üks põnevamaid töid Kreeka purjelaeva 210 cm pikkune puidust ahtrikaunistus, mis on dateeritud 1800ndate alguskümnenditesse. „Eesti Meremuuseumisse jõudis detail 1981. aastal Prangli saarelt, kus see oli leidnud uue kasutuse talumaja otsaviilul. Algselt polükroomse ahtrikaunistuse keskel on kujutatud raamatuvirna peal olevat avatud raamatut ja sellest paremal tindipotti murdunud sulega. Kogu kompositsioon on kiirtega ümbritsetud. Otsi kaunistavad lopsakad rulluvad akantuselehed. Ahtrikaunistuse pind märgpuhastati, puidustruktuuri tugevdati ning värvifragmendid fikseeriti. Lõpuks kaeti ese kaitsva kattekihiga,“ selgitas Kalev Uustalu.
  Uue püsiekspositsiooni esemete hulgas on ligi 70 laevamudelit, millest 17 lasti mudelimeistritel spetsiaalselt juurde ehitada. Lisaks on igal korrusel kombatav laevamudel pimedatele, käed-külge lahendusi lastele ja digilahendusi.
  Muuseum avatakse 29. novembril kell 10 ja jääb järjepanu avatuks 30. novembri õhtul kella 18ni. Avaõhtul toimuvad kuraatorekskursioonid, öine ringkäik meremuuseumi juhi Urmas Dreseniga ja hommikune päikesetõusu ekskursioon katuseterrassil. Seejärel on avamisajad sarnased Lennusadamale: talveperioodil teisipäevast pühapäevani kella 10-18. Külastajatel on võimalus osta ka soodsam ühispilet mõlemasse muuseumisse (20 eurot üksikpilet, 40 eurot perepilet).
  Paksu Margareeta renoveerimine sai teoks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse toel Euroopa Regionaalarengu Fondist. Erilahendusi ligipääsetavuse loomiseks toetas Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja EV100.

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info