20. sajandi alguses ehitatud Lennusadama angaaris asub Eesti Meremuuseumi üks kahest püsiekspositsioonist. See on Põhja-Euroopa üks kõige uhkemaid meremuuseume.
Eesti esimese muuseumina pakub Meremuuseum võrdseid elamuslikke võimalusi toetavaid lahendusi nii nägemis-, kuulmis- ja liikumisraskustega kui ka intellektipuudega külastajatele, seda nii Paksu Margareeta kui Lennusadama ekspositsiooni juures. Järgnev annab soovitused Lennusadamas asuva ekspositsiooni külastamiseks.
- Asukoht ja ligipääs
- Ekspositsiooni paiknemine ruumides
- Ratastooli või lapsevankriga külastajale
- Kuulmispuudega külastajale
- Intellektipuudega külastaja
- Nägemispuudega külastajale
- Liikumisjuhised nägemispuudega külastajale
- Muuseumisse tulemine
- Muuseumisse sisenemine
- Kassaalal ja korruste vahel liikumine
- II korruse sillal liikumine
- Garderoob
- Tualetid
- Muuseumist väljumine
- Muuseumipood
- Muuseumikohvik
- Asukoht ja ligipääs
Lennusadam asub Tallinnas Kalamajas, aadressil Vesilennuki 6, umbes pooleteise kilomeetri kaugusel Balti jaamast. Lennusadama angaari ümbritseb mitmekesine vaba aja veetmise ala koos sadama, muuseumilaevade ja mänguväljakuga. Kui seista Lennusadama angaari ees, jääb meri angaari taha, hoone põhjaküljele. Seal on eksponeeritud muuseumilaevad, mida saab piletiga külastada. Lisaks on seal kontserdipaik. Hoone paremal ehk idaküljel laiub ajalooline Patarei merekindlus ning vasakul ehk lääne suunas on veidi eemal Noblessneri sadamalinnak.
Väliselt on Lennusadama hoone massiivne tumedates ja hallides toonides ehitis. See on 48 meetrit lai ning pikkus fassaadist tagaküljeni on 121 meetrit. Hoone igas nurgas kõrgub üks torn. Musta värvi katuse keskosa katab kolm suhteliselt lauget kuplit. Neist suunduvad eemale pikkupidi poolitatud silindri kujulised katuseosad, mis ulatuvad kuni välisseinani, moodustades ülejäänud katuse. Hoone kõrguseks kupli tipust mõõtes on 25 meetrit. Tumedate katusekuplite tipus on 12-tahulised valguslaternad, mida ilmestavad väikeseruudulised puitraamidega aknad. Iga kupli valguslaterna peal on varda küljes üks lennukikujuline tuulelipp.
Hoone ja ka selle fassaadid on sümmeetrilised. Hoone esifassaad asub angaari lõunaküljel. See on 48 meetrit lai. Suurema osa esifassaadist katab betoonpostidega liigendatud õhuline klaassein ja teise korruse kohvikuterrass. Fassaadi nurkades on hallid tornid. Esifassaadi keskel on kaks keskkoha suhtes sümmeetriliselt paigutatud sissepääsuust. Muuseumisse tulles tasub tingimata pühendada aega hoone silmitsemisele ja mõtlemisele, kuidas sellist hoonet üle saja aasta tagasi püstitati.
Muuseumi kahe korruse vahel liikumiseks on kaks lifti: kassast paremal trepi vastas ning teine näitusealal allveelaeva Lembit ahtri vastas. Nii on 90% muuseumialast ratastooli ja lapsevankriga ligipääsetav. Muuseumis on invatualett. See asub esimesel korrusel kassaala vasakus otsas.
Hoones asub 8 ruumiplaani, millest 6 on kombatavad. Liikumise hõlbustamiseks on juhttee, mis asub kassaalal, kahurilaval ning näitusesaali esimesel korrusel. Saab uurida suurt hoone läbilõike maketti. Lisaks on mitmeid kombatavaid eksponaate ja kombatavaid jooniseid silla valguskastidel. Püsinäituse kirjeldustõlkega audiogiid valmib 2024. aasta sügisel.
Kassa on varustatud silmusvõimendiga. See on ka pea kõigil audiolahendustel. Mitu videolugu on viipekeeletõlkega.
Tähelepanu, muuseumi näitusalal on väga hämar ning suur kaja.
Juhtkoerad ja abikoerad on muuseumisse teretulnud.
Muuseumi tavapärased lahtiolekuajad on maist septembrini esmaspäevast pühapäevani kella 10– 19 ning oktoobrist aprillini teisipäevast pühapäevani kella 10–18.
Kassa telefoninumber on 620 0545.
Lennusadamale lähim ühistranspordipeatus nimega Lennusadam, asub Kalaranna tänaval Vesilennuki tänava ristmiku lähedal. Seal peatub buss number 73. Kesklinna poolt tuleva ja kesklinna mineva suuna peatused on üsna lähestikku, teine teiselpool Vesilennuki tänavat. Nende vahe on umbes 80 meetrit. Peatusest on muuseumini umbes 150 meetrit. Liikumisjuhiseid nägemispuudega inimestele vaata osast „Liikumisjuhised nägemispuudega inimestele“.
Kui tuled autoga, saab auto tasuta parkida tähistatud parklasse. Parkla asub Lennusadamast üle Vesilennuki tänava. Teine tähistatud parkla on Lennusadama angaari paremal küljel. Inva-parkimiskohad asuvad just selles, angaari küljel olevas parklas. Tähelepanu, tasuta parkimine tuleb registreerida interaktiivsel ekraanil, üks neist asub vahekoridoris iseteeninduskassade vahel ning teine garderoobi alal hoiukappide kõrval.
Ratastooli ja lapsevankriga on soovitatav siseneda esifassaadi parempoolsest uksest. Sellest uksest paremal on ratastooli tähisega nupp, mida vajutades avanevad ukse mõlemad pooled automaatselt väljapoole.
Kui tulla taksoga, siis hoone paremal küljel peatudes on sissepääsuni kõige lühem tee. Kuid kui väljuda taksost keskmise kõnnitee juures, saab liikuda otse vasakpoolse sissepääsuni. Parempoolse sissepääsuni jääb sealt 5 meetrit. Nägemispuudega inimestele võib see pikem tee, umbes 40 meetrit, olla liikumiseks lihtsam. Ole tähelepanelik. Muuseumit ümbritsevatel teedel võivad olla autode liiklust takistavad tõkised.
- Ekspositsiooni paiknemine ruumides
Lennusadama püsinäitus on paigutatud justkui kolmele tasandile: veealune, veepinna- ja õhutasand. Sillal ehk teisel korrusel jalutaja näeb kõiki eksponaate just nii, nagu need veepinnal või merekaldal liikudes paistaksid. Ka ekspositsiooni külastus algab silla algusest.
Esimesel korrusel, angaari põranda tasapinnal, asub lisaks kassaalale püsinäituse „veealune“ osa. Seal saab uudistada järgmisi teemaalasid: merearheoloogia, merepääste, merekeskkond, miinid ja torpeedod ning allveelaevandus.
Samuti asuvad põranda tasapinnal mitmekesine lasteala ning mõlemad ajutiste näituste alad. Väike angaari esiosas ja suur ajutiste näituste ala tagaosas. Esimesel korrusel on ka huvialaruumid.
Teisel korrusel asuvad kohvik ja ekspositsiooni külastuse algus käigusillal. Käigusillast mõlemal pool asub püsinäituse „veepealne“ osa. Saad uudistada teemaväljapanekuid: veesõidukite arengulugu, etnograafilised veesõidukid, põgenike- ja mootorpaadid, jääpurjekad, purjesport ja jahid, mereretked, navigatsioonimärgid, vesilennundus, allveelaev Lembit ning Eesti merejõudude ajalugu aastatel 1918–1940.
- Ratastooli ja lapsevankriga külastajale
Inva-parkimiskohad asuvad angaari paremal küljel olevas parklas. Ära unusta parkimist registreerida vahekoridoris või garderoobi alal asuvas interaktiivses tahvlis.
Ratastooli ja lapsevankriga on soovitatav siseneda esifassaadi parempoolsest uksest. Sellest uksest paremal on ratastooli tähisega nupp, mida vajutades avanevad ukse mõlemad pooled automaatselt väljapoole.
Muuseumi kahe korruse vahel liikumiseks on kaks lifti: kassast paremal trepi vastas ning teine näitusealal allveelaeva Lembitu ahtri vastas. Nii on 90% muuseumialast ratastooli ja lapsevankriga ligipääsetav. Ligipääs puudub teisel korrusel allveelaevale Lembit, merejõudude teemanurga juurde ning paari kahuri juurde.
Kui soovid minna vaid ajutisele näitusele, siis palu, et sind juhatataks näitusealale väljapääsu uksest.
Muuseumi kassaala vasakus otsas asub invatualett. Invatualetis asub ka mähkimislaud. Lapsekäru saab jätta garderoobi.
- Kuulmispuudega külastajale
Lennusadama püsinäituse teise korruse sillal saab vaadata seitset videolugu Eesti viipekeeles. Viipekeeletõlge on ka põranda tasapinnal allveearheoloogia, merepääste ja keskkonna teema videotel. Viipekeeletõlgid on Gretel Murd ja Jari Pärgma. Lisaks aitab vaegkuuljaid silmusvõimendi. Silmusvõimendi on olemas kassas. Lisaks on see kõigil audioga lahendustel: kõik silla ekraanid, kahurilava audiolahendused, allveearheoloogia interaktiivsed videod, merepäästeala sündmuste audiolood.
Oluline. Püsinäitusel on hämar ja väga suur kaja.
- Intellektipuudega külastajale
Intellektipuudega külastajale valmivad 2024. aasta sügiseks lihtsa keele vihikud.
- Nägemispuudega külastajale
Kirjeldustõlkega audiotuur valmib 2024. aasta sügisel. Hetkel abistavad pimedat ja vaegnägijat muuseumis juhttee ning tähised silla käsipuul. Samuti 6 kombatavat ruumiplaani, 12 valguskastidele paigutatud kombatavat skeemi ja lisaks hoone läbilõike makett ning 3 laevamudelit, üks kombatav Soome lahe plaan, kombatavad õlakud ja kombatav mürsk. Need kombatavad lahendused asuvad näituse teisel korrusel. Esimesel korrusel on kombatavad lahendused merearheoloogia alal – kaks Maasilinna laeva mudelit ning savist piibud.
Et muuseumi ruumides oleks hõlpsam orienteeruda, siis siin kirjeldus sellest, mis ees ootab!
Läbinud muuseumi sissepääsu ja vahekoridori, jõuad kassaalale. Peaaegu kogu kassaala on sinistes toonides. Otse sissepääsu vastas, ruumi tagaseinas tervitab sind Eesti üks suurimaid akvaariume. Kassaala lakke on kinnitatud kahemõõtmelised eri suurusega sinistes toonides kalakujulised plaadid. Siledat sinist põrandat katavad kohati hallikaspruunid porivaibad. Kassaalal on ka kaks suurt betoonposti. Ole tähelepanelik, võid neist lähedalt mööduda.
Suur valge paadikujuline kassalett paikneb kassaala keskel, seintest eemal, jäädes enam-vähem mõlema sissepääsu vahele. Kassaleti keskosa on madalam kui küljed. Sealt saad piletid ja audiogiidi. Kui soovid kirjeldustõlkega audiogiidi, ütle seda kassas. Kassast veidi paremal, on lift, mis jääb sissepääsu juurest vaadates nurga taha. Lifti lähedal on ka trepp. Liftiga ja trepist jõuad näituse alguseni ja ka kohvikusse. Ruumi paremas nurgas asub avatud garderoob ja selle kõrval koodlukkudega hoiukapid. Seal, välisseina ääres on istumiseks ka madalad tumbad.
Madalad tumbad on ka teisel pool, kassast vasakul seina ääres. Kassast ja tumbadest edasi vasakul on uks, millest väljud näituselt lahkudes. Veel rohkem vasakule jäävad tualetid. Need on järgemööda lugedes: naiste, meeste ja invatualett. Ruumi vasakus otsas on teine, kitsas trepp, millest võib minna otse kohvikusse. Hoone välisseinas, sissepääsust vasakul asub muuseumipood.
Kassaalal hõlpsamaks liikumiseks on põrandal juhtteed ja olulisematel käigualadel ka hallikaspruunid porivaibad. Käimisalad on maksimum kahe meetri laiused. Mõlema sissepääsu juurest algav porivaip viib ristuva porivaipadest käigualani. Esimene ristuv porivaibaga käiguala viib iseteeninduskassadeni. Teine ristuv käiguala viib kassa eest läbi ja nurga taga oleva liftini. Metallist juhttee aitab leida taktiilse plaani sissepääsu kõrval, garderoobi ja invatualeti.
- Liikumisjuhised nägemispuudega külastajale
- Muuseumisse tulemine
Lennusadamasse saab bussiga number 73. Väljuda peatuses Lennusadam. See asub Kalaranna tänaval.
Kui tuled bussiga kesklinna poolt, tuleb peale väljumist pöörata paremale ja liikuda 20 meetrit linna poole tagasi. Liigu mööda asfalteeritud kõnniteed, kuni jõuad Vesilennuki tänava äärde. Siin on reguleerimata ülekäigurada. Ülekäigust annab märku kombatav mummuline ohutustähis.
Ületa sõidutee. Sinust paremal, üle Kalaranna tänava ja veidi veel edasi linna poole asub tagasi kesklinna viiva suuna peatus. Kalaranna tänav on lai, ülekäik on ohutussaarega.
Jätka oma teekonda Lennusadamasse. Selleks pööra vasakule Lennusadama tänavale ja liigu umbes 60 meetrit. Liikumise ajal jääb sinust paremale kallak haljasalaga ning autoparkla, vasakule sõidutee. Kui kõnnitee pöörab paremale, siis sina ära pööra. Liigu otse, jõuad ülekäigukohani. Ületa Vesilennuki tänav ja alles seejärel pööra paremale. Hoia kõnnitee vasakusse serva. Liigu piki kõnniteed otse. Umbes 15 meetri pärast jõuad vasakule suunduva kõnniteeni. Kõnnitee on ligi 5 meetrit lai. See on esimene kolmest Lennusadama sissepääsuni viivast kõnniteest. Pööra sellele, hoia sel teel vasakusse serva. Ole tähelepanelik, sest kõnnitee alguses on keset teed autoliiklust takistavad kivist ankrud.
Umbes 30 meetri pärast jõuad pööramiskohani. Seal on valida kaks suunda. Vasakule hoides ja siis umbes 150 meetrit otse edasi minnes jõuad sadamaalale, kus on eksponeeritud muuseumilaevad ja asub kontserdipaik. Lennusadama angaari minemiseks pööra paremale, kõnni veel umbes 30 meetrit ja pööra siis vasakule. Sinu ees on Lennusadama sissepääs. Lennusadama vasakpoolne sissepääs on hoone nurgast 20 meetri kaugusel. Parempoolne sissepääs on parempoolsest nurgast sama kaugel. Sissepääsude vahe on pea viis meetrit.
Kui tuled aga taksoga, siis palu taksojuhil peatuda keskmise kõnnitee juures, mis viib otse muuseumi vasakpoolse ukseni. Sõidutee äärest on sinna umbes 40 meetrit. Taas ole tähelepanelik, sest ka sellel teel võivad olla autode liiklust takistavad tõkised.
- Muuseumisse sisenemine
Muuseumi esikülje keskel on kaks teineteisest umbes 5 meetri kaugusel asuvat sissepääsu. Lennusadama vasakpoolne sissepääs on hoone nurgast 20 meetri kaugusel. Parempoolne uks on parempoolsest nurgast samuti 20 meetri kaugusel. Siseneda võib mõlemast, kuid järgnev kirjeldus ja liikumisjuhised lähtuvad just parempoolsest sissepääsust.
Sissepääsud on kahepoolsete klaasustega, millest lahti käib parempoolne. Kui uks on suletud, tõmba sissepääsu parempoolset ust vertikaalsest käepidemest väljapoole. Seejärel avaneb uks juba ise. Jõuad vahekoridori. Vahekoridoris on mõlema ukse juures käigutee kaetud porivaipadega. Käiguteede vahele jäävad iseteeninduskassad.
Liigu otse umbes 3,5 meetrit. Jõuad automaatselt avanevate sisemiste klaasusteni. Need läbinud jõuad kassaalale.
- Kassaalal ja korruste vahel liikumine
Olles sisenenud muuseumi parempoolsest uksest ja jõudnud kassaalale, liigu otse kuni porivaiba katkemiskohani. Leia üles juhttee. Selle alguses on mummudega ruut ning juhttee kulgeb sealt vasakule. See on oluline koht. See ruut on järgnevate liikumiskirjelduste alguspunktiks.
Märkus: kui sa seda juhtteed ei leia, oled ehk sisenenud vasakpoolsest uksest. Liigu siis julgelt mööda porivaipa lõpuni, sinu paremale käele jääb kassa, liigu mööda kassa äärt natukene maad paremale, et jõuda kassa keskkohani, kus sind tervitab juba kassapidaja.
Olles algusruudul pööra vasakule. Liigu mööda juhtteed umbes 2 meetrit. Jõuad hoone esimese korruse kombatava plaanini.
Plaan on mõõtmetega 80×60 cm ning selle alumine serv jääb maapinnast u 80 sentimeetri kõrgusele. See paikneb nii nagu ka hoone ise. See tähendab, et esifassaad jääb nii ruumis kui plaanil sinust vasakule ja tagafassaad ehk merepoolne fassaad paremale. Plaani alumises osas on legend ning ülemises osas esimese korruse plaan. Väikese silindrikujulise tähise “Oled siin” leiad plaani vasakust servast. Muuseumis on kombatavaid plaane kokku 6.
Kui oled plaani uurimise lõpetanud, pööra nii, et plaan jääb sinust vasakule. Võta suund kella 11 ja 12 vahele ning kõnni umbes 4 meetrit, kuni jõuad kassani. Sealt saad soetada pileti. Hoia pilet külastuse lõpuni alles. Näitusealale pääsemiseks tuleb pilet teisel korrusel püsinäituse alguses skaneerida. Kassas kinnitatakse pileti vöötkoodi juurde reljeefne kleebis. Kui soovid minna vaid ajutisele näitusele, siis palu, et sind juhatataks näitusealale näituse väljapääsu uksest.
Teisele korrusele, kus algab püsinäitus ja asub muuseumikohvik, on võimalik minna nii liftiga kui ka trepist. Need asuvad vastastikku, teineteisest umbes 5 meetri kaugusel. Soovitame kasutada lifti, sest lifti juurest algab teise korruse juhttee.
Lift jääb muuseumi juhttee algusruudust kella 2 ja 3 vahele, kassast paremale. Seisa juhttee ruudul nii, et sissepääs jääb sinu selja taha. Astu juhttee ruudust otse edasi 4 sammu, oled taas porivaibal. Pööra paremale. Kõnni 5 meetrit. Liikumise ajal jääb sinust vasakule sein. Pärast seina lõppemist pööra vasakule. Astu mööda porivaipa veel 2,5 meetrit ja pööra vasakule. Oled lifti ees. Trepp jääb sinu selja taha. Leia lifti nupp, mis asub sinu vasakul käel puusa kõrgusel.
Liftis on nupud paremat kätt puusa kõrgusel. Need on tähistatud kombatavalt ja korrusenupud asuvad üksteise kohal. Kõige ülemine nupp on 2. korruse nupp. Sellest allpool on veidi kõrgem 1. korruse nupp. Allpool on veel kolm nuppu. Vasakult paremale on need: „uksed lahti“, „uksed kinni“ ja „häire“ nupp. Liftis puudub korruste häälteavitus. Teisel korrusel liftist väljudes, algab kohe juhttee, mille algusest annab märku ruut. Astu natukene maad edasi, kuni juhttee pöörab vasakule, liigu veel mööda juhtteed 3 meetrit. Jõuad juhttee hargnemiskohta. Otse minnes jõuad näituse sissepääsu väravani. Kui soovid enne uudistada kombatavat plaani, pööra vasakule, sammu natuke üle meetri, kuni juhttee ristumiskohani. Otse minnes jõuaksid kohvikusse. Sina aga pööra paremale, sammu veel natukene maad kuni jõuad taktiilse plaanini. Plaan paikneb näituse saaliga risti. Selle alumine serv on maapinnast umbes 80 cm kõrgusel. Plaani alumises on osas on legend ja ülemises osas II korruse kaart. Kui plaan uudistatud, Pööra end nii, et plaan jääb sinu selja taha, sammu kuni juhttee pöörab vasakule ja siis uuesti vasakule. Juhttee lõpetab ruut. Astu 3 sammu edasi. Jõuad sissepääsu väravani. Tähelepanu. Enne väravat on hästi madal aste. Sellest annab ka märku metalse kõlaga liist.
Näitusele pääsemiseks tuleb skaneerida pilet. Skanner jääb sinust paremale ja on ligikaudu meetri kõrgusel. Leia vajadusel piletil kassas lisatud reljeefne kleebis, mis asub vöötkoodi kõrval. Aseta pilet turvaposti peale nii, et märgistatud osa jääb ülespoole. Pileti skaneerib posti kohal olev turvavärava osa. Edukast skaneerimisest annab märku väga vaikne piiksuv heli, lisaks on kuulda, kui klaasist väravad avanevad. Väravad avanevad liikumise suunas ja siseneda tuleb läbi värava ühekaupa.
Kui soovid teisele korrusele minna trepist, liigu liftini ja pööra end nii, et lift jääks sinu selja taha. Trepp jääb umbes 5 meetri kaugusele sinu ette. Teisele korrusele viiv trepp on lai, esimesed ja viimased trepiastmed on tähistatud komatavate mummudega. Trepi mõlemal pool on käsipuu, hoia parempoolse käsipuu poole. Astu 18 trepiastet üles, jõuad trepimademeni. Pööra koos trepiga vasakule. Astu veel 18 astet üles. Jõuad teisele korrusele. Kõnni otse umbes 5 meetrit, kuni jõuad enda liikumissuunaga ristuva juhtteeni. Pööra paremale liigu veel natukene maad, kui juhttee lõppeb. Oled jõudnud sissepääsu väravate lähedale, astu veel kolm sammu edasi, et enda pilet skaneerida.
- II korruse sillal liikumine
Hõlbustamaks 2. korruse sillal liikumist ja kombatavate eksponaatide leidmist on käsipuudele pandud kombatavad tähised. Need on kuldset värvi, valmistatud messingist.
Kolm paralleelset kriipsu. Need tähistavad kohta, kus pead juhttee asemel juhinduma käsipuu järgi või siis vastupidi, käsipuu lõpeb ja juhinduda tuleb põrandal oleva juhttee järgi. Leiad sellised kriipsud ka pärast sissepääsuväravat, seal asub tuuri alguskoht sillal.
8 haruga rooliratas ja punktkirjas number – oled jõudmas kompamiskohta. Ees on kas valguskastil kombatav joonis, või on ees makett või hoone plaan. Number viitab osale kirjeldustõlkega audiogiidis. Numbril puudub numbrimärk.
V-tähe kujuline nooleots, mille juures on punktkirjas number – mine noole osutatud suunas silla teise käsipuu juurde. Seal on midagi kombata või muud huvitavat. Number viitab osale kirjeldustõlkega audiogiidis. Numbril puudub numbrimärk.
Väike mumm – ole tähelepanelik. Ees võib olla takistus, näiteks infoekraani serv, mis ulatub käiguteele ja võib käele haiget teha, trepi algus, pöörang või muud sellist.
Kaks mummu – ole väga tähelepanelik. Võta hoog maha ja ära päris käsipuu servas liigu. Käsipuul võib lisaks olla liikumissuuna tähis.
V-tähe kujuline nooleots, mille sees on mumm – mine tingimata just osutatud suunas, see on oluline. Läheduses võib olla oht. On oluline seda suunatähist järgida.
Koos kirjeldustõlkega audiogiidi valmimisega pannakse käsipuule ka selgitav punktkiri.
Kirjeldustõlkega audiogiid annab liikumiseks ja eksponaatide kohta täpsemat infot.
- Garderoob
Muuseumi esimesel korrusel, liftist ja trepist veel edasi asub valveta garderoob ning koodiga lukustatavad hoiukapid. Sinna minemiseks seisa juhttee algusruudul nii, et sissepääs jääb sinu selja taha. Astu kolm sammu kuni oled jõudnud taas porivaibale. Pööra näoga paremale, liigu mööda porivaiba paremat serva umbes 6 meetrit. Vaiba lõppedes leia juhttee. Liigu kuni see pöörab paremale, selleks kulub vaid kaks lühemat sammu. Mine veel umbes 2 meetrit kuni juhttee lõppeb. Sinu ees on peegel, kohe peegli taga on nagi koos madala istumisalusega. Oled jõudnud garderoobi ala paremasse serva. Riputuskonksud asuvad nagidel nii madalamal kui ka kõrgemal. Kõrgemal asuvad konksud on umbes näo kõrgusel. Nagisid on garderoobi alal kokku 10 ja need jäävad sinu ette vasakule. Nagidel ei ole ei visuaalseid ega kombatavaid tähiseid.
Hoiukapid jäävad juhttee lõppedes vasakule. Pööra vasakule ja liigu umbes 3 meetrit. Jõuad esimese kapirivini, kus kohakuti on 3 kappi. Hoiukappe on selles seinas kokku 18. Hoiukapid on uksekoodiga.
- Tualetid
Tualettruumid asuvad Lennusadama esimesel korrusel kassaalal ning jäävad sissepääsudest vasakule. Invatualetini viib juhttee. Sama juhttee möödub ka naiste ja meeste tualettidest.
Seistes juhttee algusruudul nii, et sissepääs jääb sinu selja taha, astu veel kolm sammu kuni oled jõudnud järgmisele porivaibale. Pööra vasakule. Liigu edasi porivaiba vasakut serva pidi u 5 meetrit, kuni jõuad porivaiba lõpuni. Leia juhttee algust tähistav ruut. Liigu veel 15 meetrit otse kuni juhttee pöörab paremale, astu veel paar sammu otse.
Invatualeti uks avaneb väljapoole paremale. Tavaliselt põleb ruumis tuli. Vajadusel leiad lüliti vasakut kätt seinalt. Invatualett on ristkülikukujuline ning umbes 2,5 meetrit lai ning 2 meetrit sügav. Uksest umbes 1 meetri kaugusel kella 10 suunas on WC-pott. WC-potil on mõlemal pool käetugi. Kraanikauss on uksest otse, umbes 1,5 meetri kaugusel. Segisti töötab kangiga. Seebidosaator ja kätekuivatuspaber on kraanikausi paremale küljele jääval seinal. Nende kõrval on omakorda mähkimislaud. Prügikast on kraanikausi juures põrandal paremas nurgas. Kraanikausist vasakule jääb kuivatusvahega kätekuivati. Selle ees on lastele mõeldud aste.
Kui soovid kasutada naiste või meeste tualeti, siis esimesse minemiseks liigu samal juhtteel umbes 10 meetrit ja teise minemiseks 13 meetrit. Mõlemad uksed jäävad sinust paremale.
Naiste tualeti uks avaneb väljapoole paremale. Tualett on ristkülikukujuline ning koosneb kahest ruumist. Tualetis põlevad tuled. Uksest sisenedes on kohe vasakut kätt kogu seina ulatuses valamukapp kolme valamu ja kokku kuue segistiga. Kapi otstes on prügikastid. Segistid töötavad käeviipega. Segistite vahel on seebidosaatorid. Kätekuivatuspaber asub kraanikaussidest paremal, ruumi otsaseinas, selle kõrval ka kaks kuivatusvahega kätekuivatit. Samasugused kuivatid on ka kraanikausside vastasseinas, uksest peaaegu 6 meetri kaugusel. Samasse seina ja peaaegu sama kaugele jääb ukseava, mis viib tualeti kabiinide juurde. Avast sisenedes jääb kohe vastasseina kuus kabiini, mille uksed avanevad väljapoole vasakule ning kella 7 suunas veel kaks kabiini, mille uksed avanevad väljapoole paremale. Kabiinid on kitsad, umbes 1 × 1,5 m. WC-pott jääb kabiini sisenedes otse sinu ette, tualettpaberi hoidja on vasakul ning hügieenitarvete prügikast kohe ukse kõrval paremal seina peal.
Meeste tualett asub naiste omast 3 meetrit edasi. Selle uks avaneb väljapoole paremale. Sarnaselt naiste tualetiga koosneb see kahest osast. Tualetis põlevad tuled. Ukse poolt tulles on kogu vasaku seina ulatuses valamukapp koos kolme valamu ja kuue segistiga. Otsaseinas, uksest 4 meetri kaugusel on kuivatusvahega kätekuivati ja kätekuivatuspaber. Otsaseina juures avaneb vasakule teine avatud ruumi osa, mis omakorda jaguneb kaheks. Vasakule jääb kolm pissuaari ning paremale pääs pissuaaride vastas olevasse ruumisoppi, kus nii vasakul kui paremal on kaks kabiini. Paremale jäävate kabiinide uksed avanevad väljapoole vasakule. Kabiinid on kitsad, umbes 1 x 1,5 m. WC-pott jääb kabiini sisenedes otse sinu ette, tualettpaberi hoidja vasakule ning prügikast kohe ukse kõrvale paremale seina peale. Vasakule jäävate kabiinide uksed käivad väljapoole paremale ning kabiini asetus on peegelpildis vastasseina omadega.
- Muuseumist väljumine
Näitustelt väljumine toimub angaari põranda tasandi saali kaudu. Automaatselt avanevate ustega väljapääs jääb saali esiosasse. Väljapääsu suunas pöörduv juhttee on laiem, kolme kriipsuga. Liigu mööda juhteed umbes 12 meetrit, vahepeal juhttee taas kitseneb. Usteni viib laugelt tõusev lai kaldtee. Kallakust annavad märku ruudud juhtteel. Vahetult enne uksi juhttee katkeb. Liikumisanduriga avanevatest ustest väljudes astu otse veel paar sammu kuni juhttee jätkub, astu veel mõned sammud edasi, kuni jõuad juhttee hargnemiskohani.
Sinust vasakut kätt pisut eemale jääb kassa, kaugemale lift ja garderoob. Otse ette jääb muuseumipood, paremale tualetid. Muuseumist väljumiseks võta suund vasakule. Kõnni mööda juhtteed umbes 3 meetrit, kuni juhttee lõppeb, astu veel paar sammu ja oled taas porivaibal. Väljumiseks pööra paremale, liikudes mööda porivaipa edasi jõuad tuulekoridori läbides esifassaadi vasakpoolse ukseni, mis avaneb väljapoole.
Oledki jälle Lennusadama ees. Ametlik taksode peatumiskoht jääb vasakule, bussipeatus kella ühe suunas.
- Muuseumipood
Muuseumipood asub kassaalal välisseina ääres. Muuseumi sissepääsust jääb see vasakule. Kui soovid kohe poodi külastada, astu 3 sammu juhttee algust tähistavast ruudust edasi, nii et sissepääsu uks jääb sinu seljataha, seejärel pööra vasakule. Liigu mööda porivaiba vasakut serva edasi u 5 meetrit, kuni jõuad porivaiba lõpuni. Leia juhttee algust tähistav ruut. Liigu veel umbes 3,5 meetrit kuni juhttee ristumiskohani. Pööra vasakule, astu meeter maad, kuni juhttee lõppeb. Astu veel samm. Oled jõudnud poealale. Suurem osa poest jääb sinust paremale.
Ukseavas on sinust paremal kohe valge mööblialus. Pood on ristkülikukujuline, ligi 5 meetrit sügav ja 10 meetrit lai. Heledad vitriinkapid, riiulid ja mööblialused paiknevad kogu ruumi ulatuses nii keskel kui seinte ääres. Kassa jääb poe uksest kella 2 suunas. Poes on müügil lai valik kaupu, sealhulgas populaarsed suveniirid – magnetid, pastakad, postkaardid. Lisaks on poes müügil hulgaliselt mereteemalist kirjandust. Suveniiride ja raamatute kõrvale saab soovi korral kiirelt haarata jahutava jäätise või veepudeli.
- Muuseumikohvik
Muuseumikohvik asub muuseumi teisel korrusel. Sinna pääseb nii trepist kui ka liftiga. Liftiga minnes liigu liftist väljudes pea meeter, kuni juhttee pöörab vasakule, mine veel edasi 3 meetrit, kuni juhttee ristumiskohani. Pööra seal vasakule ja liigu 20 meetrit, kuni juhttee pöörab vasakule, pööra ka. Liigu veel umbes 3 meetrit, kui juhttee pöörab taas vasakule, pööra ka. Astu veel paar sammu, kuni jõuad kõrge kassaletini.
Juhtteel liikudes jäävad sinust paremale ja vasakule standardkõrgusega kohvikulauad ning seljatugedega toolid. Neid on ka kohviku leti vastas. Kohvikus saab osta nii sooje kui külmi jooke, nii kooki kui ka toekamat sooja toitu. Suvehooajal on avatud ka samal korrusel asuv kohvikuterass. Ettevaatust. Terrassil on kaks astet.