Liitu uudiskirjaga

    Muuseumi välialalaevad

    1. Grif
    2. Mare
    3. Maru
    4. Suur Tõll
    5. Suurop
    6. Torm
    7. Kalev
    8. Valvas
    1. Grif

    Grif on aastatel 1994–2001 Eesti mereväes, Soome lahel ja Väinamerel rannikuvete julgeoleku tagamiseks kasutatud patrullkaater. Alus ehitati 1976. aastal Feodosia laevatehases Krimmis.
    Patrullkaater Grif kuulus koos oma sõsarlaevaga Leopard NSV Liidu mereväele kuni 1991. aastani. 1992. aastal hõivasid kaitseliitlased pardanumbreid 631 ja 645 kandnud kaatrid, et need teeniksid kaitseliidu lipu all Eesti riiki ja riigikaitse huve. Kaatrid said endale nimeks Edgar ja Erika.
    Eesti Mereväe kätte läksid kaatrid 1994. aasta 14. juunil ning nende nimeks said Grif ja Leopard. Pärast tegevteenistusest väljaarvamist läks Leopard lammutamisele ning Grif anti 27. aprill 2001 Eesti Meremuuseumile. Lennusadama kail on Grif eksponeeritud alates 2012. aastast. Laev on vaadeldav ja lisainfot leiab Lennusadama välialal.

    1. Mare

    Kalalaevast ümber ehitatud Mare oli aastatel 1983–2018 Eesti Meremuuseumi uurimislaev, millega otsiti, leiti ja uuriti sadu vrakke, laevade varustusse kuuluvaid esemeid ning merre kukkunud lennukeid.
    Kalalaev MSTB-303 ehitati 1968. aastal ja kuni 1982. aastani kuulus see kalurikolhoosile Pärnu Kalur. Seejärel ostis laeva Eesti Meremuuseum ning ehitas selle 1989. aastal ka kapitaalselt ümber, et vastata igati merearheoloogilisele uurimislaevale esitatavatele nõudmistele.
    35 aasta jooksul osales Mare arvukatel uurimisretkedel nii Eesti vetes kui ka mujal Läänemerel. Laev on vaadeldav ja lisainfot leiab Lennusadama välialal.

    1. Maru

    Valvelaeva Maru kasutas Eesti Piirivalve aastatel 1995–2012 merepiiri turvalisuse tagamiseks ning sellega osaleti mitmel merepäästeõppusel ja -operatsioonil.
    Laev ehitati 1964. aastal Soomes Turu Laivateollisuus OY poolt. Soome Piirivalve kasutuses oli laev kuni 1994. aastani, mil see otsustati kinkida Eesti Piirivalvele.
    Kohe teenistuse alguses tuli Marul osaleda nn räimesõjas – tegemist oli 1995. aasta aprillis puhkenud Eesti ja Läti vahelise merepiirivaidlusega, mille käigus saatis Eesti Piirivalve Liivi lahele relvastatud laevad, et takistada Läti laevade kalapüüki Eesti territoriaalvetes.
    Aktiivses kasutuses oli piirivalvelaev Maru kuni 2010. aastani ning 2012. aastast seisab alus Lennusadamas. Laev on vaadeldav ja lisainfot leiab Lennusadama välialal.

    1. Suur Tõll

    Suur Tõll on Eesti rahvuslik merendussümbol – see on ehitusaja modernseima jäämurdjana oluline tehnikamälestis ja ainus säilinud 1920.–1930. aastatel Eestis kasutusel olnud aurulaev.
    Eesti kõige vanem ja väärikam muuseumlaev valmis juba 1914. aastal Vene Keisririigi tellimusel, et Tallinna lahel jääd murda.
    Oma eluea jooksul viis korda nime vahetanud jäämurdja jõudis sõita nii Vene Keisririigi, Nõukogude Liidu, Soome kui ka Eesti lipu all – laeva lugu peegeldab hästi terve Eesti riigi heitlikku ajalugu 20. sajandil. Selle põneva ajalooga saab tulla vahetult tutvuma – Suur Tõll on külastajatele avatud Lennusadama avamisaegadel.

    1. Suurop

    Suurop on endine R-klassi patrull-laev. Ta ehitati 1957. aastal Soomes ning kingiti 1999. aastal Eesti mereväele.
    Suurop kuulus koos sõsarlaev Ristnaga Miinilaevadivisjoni, kus neid kasutati ajateenijate väljaõppeks.
    2005. aastal arvati Suurop teenistusest välja ning 2007. aastal kuulutas Kaitseministeerium välja enampakkumise laeva müügiks. Laeva alghind oli 850 000 krooni, kuid ühtki pakkumist ei saabunud.
    Praegu seisab Suurop Lennusadama kail eksponaadina. Laev on vaadeldav ja lisainfot leiab Lennusadama välialal.

    1. Torm

    PVL-105 Torm on endine Eesti Piirivalve laev, mis ehitati aastatel 1965–1966 Norras Bergenis. Tollal kandis laev nime KNM P968 Arg ja teenis Norra Mereväes.
    Torm kingiti Eesti Piirivalvele 1994. aasta detsembris ning klassifitseeriti valvelaevaks. See baseerus valdavalt Saaremaal ja Hiiumaal, hiljem Tallinnas ja Paldiskis. Torm osales detsembris 1995 Eesti-Läti “kilusõjas” Liivi lahel ning võttis osa mitmest merepäästeõppusest.
    Üleandmisaktid vananenud laeva siirdumiseks Eesti Meremuuseumile kirjutati alla 2. aprillil 2008 jäämurdja Suur Tõll salongis. Laev on vaadeldav ja lisainfot leiab Lennusadama välialal.

    1. Kalev

    Kalev on Eesti mereväe endine miinitraaler, mis oli Minerva nime all teenistuses Saksa mereväes aastatel 1967–1995. Seejärel anti ta üle Eesti riigile koos sõsarlaevaga Olev.
    5. septembril 1997 arvati Kalev Eesti mereväe koosseisu, kus ta oli teenistuses kuni 2003. aasta juunini. Selle aja jooksul kuulus Kalev korduvalt Balti riikide miinitõrjedivisjoni BALTRON koosseisu ning osales nii BALTRONi kui ka muudel rahvusvahelistel õppustel.
    2004. aasta oktoobrist anti laev üle Eesti Meremuuseumile vastutavale hoiule. Laev on vaadeldav ja lisainfot leiab Lennusadama välialal.

    1. Valvas

    Poilaev Valvas võeti 11. mail 1944 USA rannavalves teenistusse nime Bittersweet all ning 5. septembril 1997 kingiti ta Eesti piirivalvele.
    Eestis on ta olnud nii jäämurdja Pärnu lahel kui mereakadeemia kadettide praktikalaev, osalenud nii päästeoperatsioonil kui võõrustanud Eesti presidendi Lennart Meri ja Poola presidendi Aleksander Kwasniewski pidulikku vastuvõttu. 2000. aasta BALTRONi õppuste käigus oli Valvas mereväe staabilaev.
    2010. aastal võeti Valvas teenistusest maha ning 2014. aastast rõõmustab ta külastajaid muuseumlaevana Lennusadamas. Laev on külastajatele avatud Lennusadama avamisaegadel.

    Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

    Save preferences More info