19.10.2024 – 11.01.2026
Uus näitus Lennusadamas viib külastajad ajastusse, mil Euroopa suurvõimude vahel toimus võidujooks selle nimel, kes avastab viimased „valged laigud“ maakeral.
Ohtrate illustratsioonide, kaartide ja esemete abil jutustab näitus loo 18. sajandi keskpaigast 19. sajandi keskpaigani toimunud suurest geograafilise maailmapildi avardumisest, mida kannustasid tehnoloogia, kartograafia ja loodusteaduste kiire areng.
Ekspeditsioonid jätkusid ka pärast merereisi lõppu, sest kõik maadeavastajad avaldasid oma reisikirjad, mis kujutasid endast ajastu juhtivaid teadustöid. Tänapäeva Eesti aladelt pärit maadeavastajad olid sel ajal olulised tegijad. Tähelepanuväärseks panuseks maadeavastuste ajaloos sai Adam Johann von Krusensterni Vaikse ookeani atlas, mis oli ilmudes üks parimaid terves Euroopas. Näitus viib külastaja Krusensterni töötuppa, tutvustades tema teadussaavutusi ja rõhutades rahvusvahelise võrgustiku tähtsust kartograafi töös.
Teaduse silmis väärtuslike avastusretkede pärand on tänapäeval aga nii mõneski mõttes problemaatiline ning kolonialismi ja imperialismi tundlikke küsimusi lahatakse ka näitusel.
Lennusadama suurnäitusel on välja pandud ajaloolisi esemeid nii Prantsusmaa, Hollandi, Inglismaa, Soome, Rootsi kui Eesti mäluasutustest. National Maritime Museumist saabuvad Briti maadeavastajatele kuulunud navigatsiooniinstrumendid, mis olid oma aja parimad. Musée National de la Marine’ist Prantsusmaalt pärit esemete au ja uhkus on Lionne (hilisem nimetus: Astrolabe) Prantsuse keisri Napoleoni tellitud Trianoni kollektsiooni kuuluv hiljuti renoveeritud laevamudel. Staareksponaadina saabub Amsterdami meremuuseumist näitusele Krusensternile kuulunud kronomeeter, mida ta kasutas ka oma ümbermaailmareisil.
Külastajad saavad proovida ka laevameeskonna elu põnevamat poolt. Näitusel kõrgub laevamast, mida mööda saab ronida kõrgele Lennusadama angaaride kupli alla. Hulljulgemad võivad panna end proovile ka vabahüppega masti tipust!
Väiksematele külastajatele avab toonase meresõidu töid ja argielu näituse nurgatagustesse peidetud laevarottide rada.
Heiskame purjed ja seilame tundmatusse!
NÄITUSE MEESKOND
Kuraator: Feliks Gornischeff, PhD
Näitusekujundus: Andres Labi, Ruumilabor OÜ
Näituse graafiline disain: Refleks OÜ
Näituse teostus: Fratelli Grupi OÜ
Näituse multimeedia: Platvorm OÜ
Lastele mõeldud näitusetasand: Mae Kivilo
Helikujundus: Taavi Tulev
Konsultandid: Lauri Laanisto, Anette Pärn, Mari Jõgiste, Maria Sakarias, MTÜ Mondo
Loovkonsultant: Sander Olo
Loovkirjutaja: Jan Teevet
Näitlejad: Kristo Viiding, Jim Ashilevi, Andres Ots
Tekstide helimontaaž: Taaniel Pogga
Keeletoimetus: Hille Saluäär
Tõlkimine: Tõlkebüroo Pangloss
Tõlge viipekeelde: Jari Pärgma, Eesti Viipekeele Selts
Tõlge lihtsasse keelde: Kerttu Rakke, Janek Muru, Vaimupuu MTÜ
Taktiilsed eksponaadid: Joonprojekt OÜ, Fratelli Grupi OÜ
Kirjeldustõlge ja taktiilsete eksponaatide konsultatsioon: Katriin Reinsoo, Artur Räpp
Muuseumiharidus: Helene Uppin, Kristel Bultot, Carmen Kõrvek
Tehnilised lahendused: Helina Torv, Valter Vaht, Tõnis Veltman
Konservaatorid: Maria Väinsar, Heiti Kulmar
Esemete paigaldamine: Berit Teeäär, Valge Kuup OÜ
Esemete ettevalmistus: Ruth Ristmägi, Oksana Leontjeva, Laura Jamsja
Valguskujundus: Veljo Sakkos, Eventech OÜ
Graafika teostus: Digitrükk OÜ
Hangete korraldamine: Maie Tooming
Turunduse projektijuht: Iris Tomson
Näituse projektijuht: Marii Väljataga, PhD
Näitus on valminud koostöös Eesti ja välismaiste mäluasutustega: Prantsuse Mereväemuuseum (Musée National de La Marine), Ühendkuningriigi Meremuuseum (National Maritime Museum, Royal Museums Greenwich), Hollandi Meremuuseum (Het Scheepvaartmuseum), David Rumsey Map Center (Stanford University Libraries), Krusensterni perekonnaühendus (Släktföreningen von Krusenstierna), Kalmari Muuseum Rootsis (Kalmar Läns Museum) ja Forum Marinum Soomes, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Ajaloomuuseum, Tallinna Linnamuuseum, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Rahvusarhiiv ja Kiltsi mõis.
Mereretkede kolonialistliku pärandi üle kutsub näitusel arutlema MTÜ Mondo.
Eriline tänu: Urmas Dresen, Roman Matkiewicz, Mihkel Karu, Liisa Kruustük, Teele Siig, Kadi Karine, Lisette Reinvars, Sander Jürisson, Raivo Plado, Andres Eero, Evelyn Silmet, Kristina Milbach, Hene-Riin Männik, Külli Rande, Annika Jaup.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Teadusagentuur