Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Kuulsad mereretked. Eurooplaste maailmapildi avardumine

  19.10.2024 – 11.01.2026

  Heiskame purjed ja seilame tundmatusse!

  Uus näitus Lennusadamas viib külastajad ajastusse, mil Euroopa suurvõimude vahel toimus võidujooks selle nimel, kes avastab viimased „valged laigud“ maakeral.

  Ohtrate illustratsioonide, instrumentide ja muude esemete abil jutustab näitus loo 18. sajandi keskpaigast 19. sajandi keskpaigani toimunud suurest geograafilise maailmapildi avardumisest, mida kannustasid kartograafia ja loodusteaduste kiire areng.

  Tänapäeva Eesti aladelt pärit maadeavastajad olid sel ajal olulised tegijad ning nende panuse tähtsaimaks väljundiks oli Adam Johann von Krusensterni Vaikse ookeani atlas, mis oli ilmudes üks tähtsamaid sellealaseid teoseid terves Euroopas.

  Lisaks Vaiksel ookeanil navigeerimise ja selle kaardistamise käsitlemisele heidab näitus pilgu  ka seesuguste mammutreiside argipäeva. Millega pidi arvestama kuude- ja aastatepikkustel retkedel? Millised tööd vajasid tegemist ja rollid täitmist? Ning mis kõige tähtsam – kuidas säilitada füüsiline ja vaimne tervis?

  Õnneks võivad näitusekülastajad proovida laevameeskonna elu põnevamat poolt. Näitusel kõrgub laevamast, mida mööda saab ronida kõrgele Lennusadama angaaride kupli alla. Hulljulgemad võivad panna end proovile ka vabahüppega masti tipust!

  Ekspeditsioon jätkus aga ka pärast merereisi lõppu, sest kõik maadeavastajad avaldasid oma reisikirjad, mis kujutasid endast ajastu juhtivaid teadustöid. Näitus viib külastaja Krusensterni töötuppa, tutvustades tema teadustöid ning rõhutades rahvusvahelise võrgustiku tähtsust kartograafi töös.

  Teaduse silmis väärtuslike avastusretkede pärand on tänapäeval aga nii mõneski mõttes problemaatiline ning kolonialismi ja imperialismi tundlikke küsimusi lahatakse ka näitusel.

  Lennusadama suurnäitusel on välja pandud ajaloolisi esemeid nii Prantsusmaa, Hollandi, Inglismaa, Soome, Šveitsi kui Eesti mäluasutustest.

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info