Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Kunstnik sadamakail. Friedrich Tammiku kaptenipildid 

  15.09.2023

  Kunstnik sadamakail. Friedrich Tammiku kaptenipildid  

  Näituse keskmes on kadunud traditsioon – kaptenipildid. Mõneti eksitav termin tähistab kaptenite tellimusel valminud maale, millel on kujutatud neile olulisi laevu. Sellele traditsioonile pandi alus juba 18. sajandi keskel Vahemere-äärsetes sadamalinnades. Kunstnikel tuli tehniliselt täpne ja tellija nõutele vastav töö valmis saada kiiresti, sageli tuli töötada ka sadamakail.    

  Mereteid pidi jõudis kaptenipiltide maalimise komme ka Eestisse. Üks viljakamaid kaptenipiltide maalijaid oli Hiiu juurtega Friedrich Tammik (arvatavasti 1879–1947). Eesti Meremuuseumi kunstikogus on üle 20 maali, mille autoriks on see salapärase elulooga endine meremees. Samuti on muuseumil signeerimata töid, mille käekiri sarnaneb kunstniku omale. Tammiku maale võib leida ka teiste mäluasutuste kogudest ning erakogudest.  

  Maalid on valminud enamjaolt 1920.–1940. aastatel ning neil on kujutatud Eestist ja võõrsilt pärit purje- ning aurulaevu. Näitusel on valik kaptenipiltide maalija Friedrich Tammiku töid Eesti Meremuuseumi maalikogust, Hiiumaa Muuseumide kogust ja erakogudest.   

  Näituse meeskond / Exhibition team 

  Kuraator / Curator: Laura Jamsja 

  Projektijuht / Project Manager: Kadi Karine 

  Graafiline disain / Graphic design: Kärt Talvik (Fly Illustration OÜ) 

  Tõlked ja keeletoimetus / Translations and editing: Hille Saluäär, Toimetaja tõlkebüroo 

  Ehitus / Construction: Siltau Systems OÜ 

  Tehnilised lahendused / Technical solutions: Tõnis Veltman, Valter Vaht 

  Maalide paigaldus / Installation of paintings: Villu Plink 

  Trükk / Printing: OÜ Digitrükk 

  Turundus ja kommunikatsioon / Marketing and communication: Jaano-Martin Ots, Iris Tomson 

  Eriline tänu / Special thanks to:  Jevgeni Pirsi, Enriko Talvistu, Peeter Talvistu, Jaanus Idla  

  Ruth Ristmägi, Andres Eero, Oksana Leontjeva, Sander Jürisson, Teele Saar, Feliks Gornischeff, Kadri Kuusk (SA Hiiumaa Muuseumid), Bruno Pao, Indrek Hinrikus (Tallinna Linnaarhiiv), Darja Jefimova (SA Eesti Kunstimuuseum), Rein Albri, Priit Lätti, Laura Maide, Roman Matkiewicz, Alar Truu, SA Eesti Vabaõhumuuseum Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut, Raamiruum OÜ, Meeli-Heli Lepna, Urmas Dresen 

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info