Font size

Other

Estonia – yhden laivan tarina Estonia – en färjas historia

28.09.2024 – 30.03.2025

Viron Merimuseon muistonäyttely kertoo tarinan Viron aikansa suurimmasta ja kauneimmasta matkustaja-alus Estoniasta – alkaen matkustaja-aluksen rakentamisesta, eri omistajista, sisustuksesta sekä elämästä ja oloista, huomattavasta merkityksestä hiljattain itsenäistyneelle kansalle aina Itämeren rauhan ajan suurimpaan katastrofiin. Näyttely ei käsittele uppoamissyiden tutkintaa eikä erilaisia oikeudellisia jälkivaikutuksia ja -prosesseja vaan antaa mahdollisuuteen rauhalliseen ajatteluun.

Muistonäyttely kertoo Estonian tarinan alusta loppuun arvostaen ja kunnioittaen kaikkia, joita tämän laivan tarina on koskettanut.

Minnesutställningen på Estlands sjöfartsmuseum berättar historien om Estonia, Estlands största och vackraste passagerarfartyg på sin tid – från byggandet av färjan, dess olika ägare, inredningen och livet ombord samt dess symboliska betydelse för en nation som bara nyligen återställt sin självständighet, till den största katastrofen i fredstid på Östersjön. Utställningen omfattar dock inte utredningen av orsakerna till förlisningen eller de olika rättsliga följdverkningarna och processerna utan ger en möjlighet till stilla eftertanke.

Minnesutställningen berättar historien om Estonia från början till slut på ett värdigt sätt, med respekt för alla som har berörts av färjans historia.