Näitus

Viikingid enne viikingeid. Näitus Salme laevmatustest.

16. Veebruar 2023 – 7. Jaanuar 2024

16.02.2023 – 07.01.2024

Umbes 1300 aastat tagasi toimus Saaremaal tänapäeva Salme küla lähedal verine lahing, milles langenud skandinaavia sõjamehed maeti mererannal kahte laeva. Kui need laevad 15 aastat tagasi leiti, sai kiiresti selgeks, et tegemist on avastusega, mis sunnib meid viikingiaega uue pilguga vaatama.

Ajaloolased on pidanud viikingiaja alguseks aastat 793, mil Norra viikingid rüüstasid Inglismaal Lindisfarne’i kloostrit. Salme laevmatused on aga otseseks tõestuseks, et skandinaavia meresõdalased tegid relvastatud retki Läänemere idarannikule juba enne 8. sajandi lõppu. Seepärast on Salme laevmatustesse maetuid kutsutud ka viikingiteks enne viikingeid.

Salme on teadaolevalt vanim viikingite väesalga matmispaik maailmas. Kuidas maeti mereretkel olnud sõjamehi, oli kuni selle leiuni teadmata. Salme laevad ise on aga Läänemere maade laevaehituse ajaloo oluline allikas. Salme suurem laev on vanim Läänemere aladelt leitud purjelaev.

Saaremaa Muuseumi ja Motor OÜ koostöös loodud rändnäitusel saab tutvuda 150 originaalesemega, mis pandi Valhallas elu jätku lootvatele viikingisõdalastele hauapanustena kaasa. Nii avaneb meile pilt viikingite elust ja tavadest – millist päritolu mehed ühte sõjasalka kuulusid, milliste laevadega mereretkel käidi, mida varustusena kaasa võeti, kuidas sõditi ja võõrsil sõjaretkel olles oma hukkunuid maeti. Lennusadamas lisanduvad näitusele ligipääsetavuslahendused, mis toovad viikingite ajaloo laiema sihtgrupini. Samuti ootame külastajaid proovima viikingite riideid ning sõudma viikingi kombel läbi Salme väina.

Tule ja tutvu uue peatükiga viikingite põnevas ajaloos!