Eesti parim ajutine näitus Saaremaa viikingitest saabus Lennusadamasse

Eesti Meremuuseumi Lennusadamasse saabus Saaremaa Muuseumi ja Motor OÜ koostöös valminud rändnäitus „Viikingid enne viikingeid“, kus eksponeeritakse märgilise tähtsusega Salme laevmatuse leide. Näitus, mille kuraator on arheoloog Marge Konsa, pälvis parima ajutise näituse tiitli 2021.

Umbes 1300 aastat tagasi toimus Saaremaal tänapäeva Salme küla lähedal verine lahing, milles langenud skandinaavia sõjamehed maeti mererannal kahte laeva. Nende laevade leid 2008. aastal on andnud ohtralt uut ja olulist infot varase viikingiaja kohta.

„Kui ajaloolased on pidanud viikingiaja alguseks aastat 793, kui Norra viikingid rüüstasid Inglismaal Lindisfarne’i kloostrit, siis Salme laevmatused näitavad, et skandinaavlased tegid selliseid relvastatud retki juba hoopis varem,“selgitab SA Eesti Meremuusemi juhatuse liige Urmas Dresen. „Seepärast ongi näituse nimi „Viikingid enne viikingeid“. Salme on teadaolevalt vanim viikingite väesalga matmispaik maailmas. Kuidas maeti mereretkel olnud sõjamehi, oli kuni selle leiuni teadmata. Laevadesse oli maetud 41 valdavalt Rootsist Mälari piirkonnast pärinevat viikingit, kelle kallid hauapanused viitavad nende kõrgele ühiskondlikule staatusele,“ lisab Dresen.

Salme laevad ise on aga Läänemere maade laevaehituse ajaloo oluline allikas. Salme suurem laev on vanim Läänemere aladelt leitud purjelaev, mis pärineb umbes aastaist 700–750.

Näitusel saab tutvuda 150 originaalesemega, mis pandi viikingisõdalastele hauapanustena kaasa ning mis annavad meile ettekujutuse viikingisõdalaste elust – millist päritolu mehed ühte sõjasalka kuulusid, milliste laevadega mereretkel käidi, mida varustusena kaasa võeti, kuidas sõditi ja võõrsil sõjaretkel olles oma hukkunuid maeti. Samuti on välja pandud Salme suurema laeva 1:10 mudel. Suurel ekraanil saab näha uuringutulemustel ja 1300 aasta tagusel Salme maastiku rekonstruktsioonil põhinevat 4-minutilist animatsiooni kui üht võimalikku tõlgendust Salmel toimunud lahingust.

Lennusadamas lisanduvad näitusele ligipääsetavuslahendused, mis toovad viikingite ajaloo laiema sihtgrupini. Külastajad saavad proovida ka viikingite riideid ning sõuda viikingi kombel läbi Salme väina. „Lennusadamas juurde loodavad komponendid saavad edaspidi rändnäituse osaks ja liiguvad edasi ka järgmistesse muuseumidesse,“ lisab Dresen.

Näitus „Viikingid enne viikingeid“ on avatud Lennusadamas 16.02–07.01.2024.

Tule ja tutvu uue peatükiga viikingite põnevas ajaloos!

Uudised

 • Mänguväljak on suletud

  Seoses Lennusadama naabruses toimuvate ehitustöödega on ajutiselt suletud Lennusadama kõrval olev, perede seas populaarne, lastemänguväljak. Anname jooksvalt teada, kui olukord muutub.

  13. Veebruar

 • Lennusadam suletakse, et avada taas mai 2024

  31.12.2023 on Lennusadam avatud viimast päeva. Alates 01.01.2024 on Lennusadam suletud, et läbida uuenduskuur ja taasavada mais 2024.

  14. Detsember

 • Veel uudiseid

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Mänguväljak on suletud

Seoses Lennusadama naabruses toimuvate ehitustöödega on ajutiselt suletud Lennusadama kõrval olev, perede seas populaarne, lastemänguväljak. Anname jooksvalt teada, kui olukord muutub.

13. Veebruar

Lennusadam suletakse, et avada taas mai 2024

31.12.2023 on Lennusadam avatud viimast päeva. Alates 01.01.2024 on Lennusadam suletud, et läbida uuenduskuur ja taasavada mais 2024.

14. Detsember

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud Muuseumilaevad Suur Tõll ja Valvas on avatud R-P kell 10-18. Lennusadama angaar on suletud kuni 2024 mai.

Vaata kaarti