Liitu uudiskirjaga

    28. septembril möödus 30 aastat Läänemere suurimast rahuaegsest laevahukust – Estonia katastroofist.

     „Kolm aastakümmet on möödas Estonia laevahukust ja selle aja jooksul on olnud peamine tähelepanu huku võimalikel erinevatel põhjustel ja teooriatel,“ sõnas SA Eesti Meremuuseumi juhatuse liige Urmas Dresen. „Eesti Meremuuseumi näitus Lennusadamas ei räägi laevahuku põhjustest, uurimisest ja kellegi või millegi süüdistamisest. Eelkõige on see laeva ja seal sõitnute lugu, kas siis oma tööst või lihtsalt reisimisest tulenevalt. Nad kõik väärivad meenutamist ning mälestamist, sest huku traagika puudutab sedavõrd paljusid ja saadab meid veel aastakümneid. Laevade nagu ka inimeste eludel on algus ja lõpp, aga jälg jääb, isegi kui see on vetesügavustes,“ lisas Dresen.
     
    Eesti Meremuuseumi mälestusnäitus, mis valmib koostöös Memento Marega jutustab loo omaaegsest Eesti suurimast ja kauneimast reisilaevast Estonia. 


    1993. aastal Tallinna–Stockholmi liinil sõitma hakanud parvlaev Estonia oli Eesti suurim ja kauneim reisilaev. Enne II maailmasõda samal liinil sõitnud reisiaurikuga nime jaganud Estonia hakkas sõitma Eesti lipu all. Reisilaev Estonia sümboliseeris eestlastele vabadust, edu ja läänelikke väärtusi, mis ei olnud toona just paljudele kättesaadavad.
    Laeva lugu sai alguse 1980. aastal, kui Läänemere suuruselt teine parvlaev väljus Meyer Werfti laevatehasest Papenburgis ja asus Stockholm-Mariehamn-Turu liinile Viking Sally nime all. Hiljem nimesid Silja Star ja Wasa King kandnud laev oli moodsa reisilaeva sisustusega, sisaldades kõike meeleolukaks ja lõbusaks ajaveetmiseks. Näitus heidab valgust ka toonasele eluolule laeval. Eesti Meremuuseumi mälestusnäitus avab parvlaeva lugu alates ehitusest, erinevatest omanikest, sisustusest ja eluolust, asetades selle Läänemere parvlaevaliikluse laiemasse konteksti.


    Nii laeva kui 852 inimese teekond katkes 1994. aasta 28. septembri ööl. Estonia hukk on rahu aja ohvriterohkeim laevaõnnetus Läänemerel, mis püsib sügava traumana eestlaste ja rootslaste hinges tänini. Laeval olnud 989 inimesest pääses vaid 137.


    Mälestusnäitus räägib Estonia loo algusest lõpuni väärikalt ja lugupidavalt kõigi suhtes, keda selle laeva lugu on puudutanud.

    Fotod: Aron Urb

    Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

    Save preferences More info