Eesti Meremuuseum tähistab 13. novembril kella 18.00 algava merefoorumiga 30 aasta möödumist jäämurdja Suure Tõllu tagasitoomisest Tallinna. Kireva ajalooga alus on olnud külastajatele avatud 1994. aastast.
Merefoorumil räägivad laeva tagasitoomise meeskonda kuulunud Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen ja kunstnik Roman Matkiewicz asjaajamisest ja seiklustest, mis sellega 1988. aastal kaasnesid. „Seal oli kõike, nii valitsustevahelist bürokraatiat ja laevarooli kaotsiminekut kui ka Lomonossovi sadamas seisnud aluste austusavaldusena kõlanud sireene,“ meenutas Dresen. Jutuks tulevad ka laeva renoveerimistööd ja edasine käekäik.
1914.aastal Vene Keisririigi tellimusel Saksamaal Stettini laevatehases valminud jäämurdjal, toonase nimaga Tsar Mihhail Fjodorovitš, tuli kodusadamas Tallinnas hakata Esimene maailmasõja puhkedes täitma transpordilaeva ülesandeid. 1918. aastal hõivasid laeva võltsitud käsu abil soome iseseisvuslased, mis pärast Tartu rahulepingu sõlmimist tekitas Eesti-Soome suhetes pingeid. Diplomaatiline segadus lahenes 1922. aastal, kui soomlased tagastasid Wäinamöineniks ristitud laeva Vene riigile ja seejärel sai Eesti selle rahulepingu kohaselt endale. Laev nimetati Suureks Tõlluks.
Suur Tõll oli kahe maailmasõja vahelisel ajal Eesti suurim jäämurdja, tänu millele oli väikeriigil võimalik väliskaubandust aasta ringi käigus hoida. Laev oli aktiivses kasutuses Tallinna lahel ja hiljem Leningradi lähistel kuni 1970. aastateni. Eesti Meremuuseumil õnnestus jäämurdja tagasi tuua 1988. aastal, mil laev kanti maha Nõukogude Liidu abilaevastikust.
Merefoorum toimub Lennusadama jahisadamas seisva Suure Tõllu pardal. Osavõtt on kõikidele huvilistele tasuta. Kohtade arv on piiratud ja eelregistreerimine toimub muuseumi kodulehel: meremuuseum.ee/merefoorumile-registreerimine.
Merefoorum „Suure Tõllu tagasitoomine“ Facebookis: https://www.facebook.com/events/471467293362840