Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Näitus “Anatoli Norman, esimene Eestist pärit talvituja Antarktikas”

  Suur Tõll

  15.06 – 29.09.2024

  14. juunil avati jäämurdjal Suur Tõll näitus esimesest Eestist pärit talvitujast Antarktikas, Anatoli Normanist.

  Anatoli Norman (1937–2023) oli kolmas inimene, kes Eestist üldse Antarktikasse jõudis, seejuures esimene talvituja siit. Enne teda said jala Lõunamandri pinnale okeanoloog, meregeoloog Ivar Murdmaa ja kirjanik Juhan Smuul, mõlemad siiski vaid lühiajaliselt.
  Talvitumine Antarktisel on keeruline ja kallis. Sel sajandil pole keegi Eestist enam talvitumas käinud. Käiakse vaid sesoonidel ehk lõunapoolkera suveperioodil, mil meil siin põhjas on talv. Hiljuti naases oma 10. sesoonilt Polaarklubi liige Priit Tisler, kes hoiab Eesti polaaruurijate lippu kõrgel Soomele kuuluvas uurimisjaamas. Viimane talvituja aga oli meteoroloog Vladimir Gussev, kes läks 1990. aastal Nõukogude Antarktika ekspeditsiooni koosseisus, aga tagasi jõudis 1992. aastal juba vabasse Eestisse.
  Nagu öeldud, oli Anatoli esimene, kes seal kaugel lõunas talvitus. Sõna ’talvituma’ vajab ehk lahti seletamist, sest üks talvitumise periood võib ulatuda kolme aasta sisse. Esimesele talvitusele suundus Anatoli 1960. aastal Saksa DVs ehitatud mootorlaeval „Estonia“, mis alustas sõitu Leningradist 1963. aasta detsembris ning kohale jõudis jaanuari lõpus 1964. Koju sai ta tagasi alles 1965. aastal.
  Anatoli jõudis talvituda kolmel korral, sama palju kui juba nimetatud Gussev või meteoroloog Rein Randmets. Huvitava faktina on seismoloog Anatoli Norman meie talvitujatest ainsana talvitunud kolm korda ühes ja samas polaarjaamas – Novolazarevskajas Printsess Astridi rannikul, 100 kilomeetrit merest. Vello Park aga jõudis Eesti rekordina talvituda Antarktisel neli korda, ent kolmes eri jaamas (Molodjožnaja, Mirnõi, Vostok).
  Kohtusin Anatoliga esmakordselt siis, kui valmistasin ette esimest Antarktika näitust Meremuuseumis 1984. aastal ning proovisin üles leida neid inimesi, kes olid seal teadlasena töötanud või üldse selle teemaga seotud olnud. Mäletan tema vaimukaid joonistusi fotoalbumi servadel ning üldse tema muhedat olekut. Polaarklubis oli ta tegev vaid algaastatel, hiljem jäi kõrvale nagu ka mitmed teised, kes Tallinnas ei elanud.
  Tekst: Katrin Savomägi

  Kuraator: Katrin Savomägi, Alo Ervin

  Pildivalik siit

  Foto: Aron Urb

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info