Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Jahisadama merepoolsel kail algas avariiremont

  10. aprillil algas Meremuuseumi Lennusadama merepoolse kai avariiremont

  Remondi käigus täidetakse seest tühjaks uhutud sadamakais haigutavaid auke killustikuga ning kohendatakse kaitsemuuli merepoolset nõlva. Lennusadama jahisadama juht Lauri Väinsalu ütles, et sadama merepoolsed ehk C ja D kaid on tõsiselt amortiseerunud ja vajaksid suuremat remonti, kuid et sadamat ning selle merepoolset osa saaks algaval navigatsioonihooajal ohutult kasutada tuleb praegu hädapäraste töödega piirduda. Avariiremondiga peaks C kai jälle ühe hooaja vastu pidama, kui meri väga hullusti möllama ei hakka. Tööde maksumus on 14 900 eurot, millest poole eraldas kultuuriministeerium.

  „Alustame kaile püstitatud ajutise aia ääres oleva augu täitmisest. Kui see tehtud, saab tehnikaga kai peale liikuda ning siis täidetakse järgmised augud. Pika noolega kopp korrastab ka merre vajunud nõlva. Muidugi on see aukude täitmine praegu hädavajalik, sest kaikohtade nappuse tõttu oleme pidanud ka nende kaide ääres kohad välja jagama ja parandamata aukudega kaile ei saa inimesi lubada. Aga tegelik olukord ei ole kiita. Merel on suur jõud ja niisama see täide sinna kauaks pidama ei jää. Piisab ühest korralikust tormist ebasoodsast suunast, kui killustik on jälle mööda merepõhja laiali,“ selgitas Väinsalu.

  Sadama juhi sõnul oleks ainus lahendus uute tänapäevase sulundseinaga kaide ja lainemurdja ehitamine. Kaid ei ole Lennusadamas vaja ainult veesõidukite sildumiseks, välimiste kaide peamine ülesanne on sadama akvatooriumi kaitsmine tormilainetuse eest. Tallinna laht on sügav ning põhja- ja kirdetuultega jõuavad suure purustusjõuga lained otse Kalamaja randa.

  Lennusadama vanad kaid on rajatud traditsioonilisel meetodil ehk need seisavad kividega täidetud puidust kärgkastidel. Aja jooksul on lained kai täiteks olnud pinnast sealt nii palju välja uhtunud, et sellest on moodustunud mere poole laugjas nõlv. Seest õõnsaks jäänud kai ise on niivõrd nõrk, et selle najale uut lainemurdjat ehitada ei saa, kai ei pruugi tetrapodide või graniitrahnude survele vastu pidada. Tegelikult oleks Väinsalu sõnul kaide korda tegemiseks vaja 10 miljonit.

  „See remont on praegu nagu plaaster luumurrule. Aga eks me täidame auke, kuni need vajalikud miljonid leitakse,“ kommenteeris Väinsalu.

  Foto: Siiri Pajo

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info