Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Ootame jäämurdjale tutvuma näitusega Eesti polaaruurijast

  Alates 11. märtsist saab jäämurdja Suure Tõllu vöörigaleriis uudistada näitust „Antarktika järvede ökoloogia uurija Enn Kaup 75“. Väljapanek valmis Eesti Meremuuseumi ja selle juures tegutseva Eesti Polaarklubi koostöös.

  „Tegemist on esimese ajutise näitusega meie muuseumilaeval, mis on eksponeeritud seal uudses kohas ja täiendab ka omal kombel olemasolevat ekspositsiooni jäämurdja ajaloost. Suur Tõll sobis antud konteksti suurepäraselt, sest jää ja lumega on Enn Kaup seotud olnud kogu oma teadlase karjääri jooksul,“ sõnas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

  Märtsis 1972 jõudis Enn Kaup meteoroloogina esimest korda Antarktisele. Seal tärkas tal huvi järvede ökoloogia vastu, mille najal pea kümnend hiljem, aastal 1981 väitles ta end neile pühendatud uurimusega teaduste kandidaadiks, mis oli esimene eestlase tehtud teaduskraad Antarktikast. Teadustööks vajalike materjalide ja teadmiste kogumiseks osales Enn Kaup kokku üheksas erinevas Antarktika ekspeditsioonis, kahel neist koos pika talvitumisega.

  „Tunnustust väärib nii väärtuslik teaduslik panus kui ka märkimisväärne entusiasm, millega Enn Kaup aitab jäädvustada meie polaaruurijate tööd. Läbi aastate on ta avaldanud artikleid, kirjutanud raamatuid ja panustanud järjepidevalt Eesti Polaarklubi tegevusse. Selle toel jõuab nüüd näitus kõikide huvilisteni ja meremuuseumi kogu täieneb tema ekspeditsioonide päevikutega,“ rääkis Eesti Polaarklubi tegevjuht Katrin Savomägi.

  Avataval väikesel näitusel näeb esemeid, mis annavad ettekujutuse, kuidas on toimunud  töö Antarktikas. Nende hulgas on näiteks ekspeditsioonide päevikud ja spetsiaalselt polaaruurijatele toodetud 24-tunnise numbrilauaga kell ning ka radiogramm, mille Ameerika Ühendriikide 37. president Richard Nixon saatis omaaegsetele talvitujatele.

  Näitus on avatud Lennusadamas, jäämurdja Suure Tõllu vöörigaleriis alates 11. märtsist 2022 kuni 15. jaanuarini 2023

  Fotod: Aron Urb

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info