Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Lennusadamas esitleti Antarktika avastamisele pühendatud postmargiplokki

  28. jaanuaril esitles Eesti Post Lennusadamas postmargiplokki „Antarktika avastamine 200. Eesti-Vene ühisväljaanne“.

  Esitluse alguses sai kuulda Eesti Meremuuseumi juhi Urmas Dreseni ja Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi telefoni otseühendust. Presidendi sõnul võeti “Admiral Bellingshauseni” meeskond Antarktika Vene baasis väga hästi vastu ja see päev jääb kauaks meelde. “Mida vähem on Antarktikas külma õhumassi, seda kiiremini muutub kliima ja me ei saa lootma jääda vaid lastele või lastelastele, vaid peame tegutsema juba täna,” rääkis president Kaljulaid.

  Postmargiploki autor on Vene kunstnik Ivan Uljanovski. Ta kujundas ka eelmisel aastal Venemaal välja antud postmargiploki, mis tunnistati Venemaa 2019. aasta parimaks. Esimese päeva postkaardi ja ümbriku kujundas Roman Matkiewicz Eesti Meremuuseumist. Löödi esimese päeva tempel ja Lennusadama eritempel ning margistatud postkaardid pandi kohapeal teele.

  „Postmargi ühisväljaannetel on olnud oluline roll maadevahelise kultuuri vahendamisel ning oluliste sündmuste tähistamisel. Ainuke varasem Eesti-Vene ühisväljaanne “Peipsi kalad” ilmus 2000. aastal, 2006. aastal ilmus aga eelmine Antarktika-teemaline Eesti-Tšiili ühisväljaanne,“ kõneles Eesti Posti juhatuse esimees Ansi Arumeel. „Tänane Eesti-Vene ühisväljaanne „Antarktika avastamine 200“ on Eesti Posti kuueteistkümnes ühisväljaanne ning väärikaks järjeks eelnevatele,“ lisas Arumeel.

  Eesti Meremuuseumi juhi Urmas Dreseni sõnul ei lõpe mereajaloo ja kliimateaduse populariseerimise töö tähtpäeva tähistamisega: “Eesti Polaarklubi võtab juba märtsis Õpilaste polaarviktoriini võitjatega ette polaarretke Arktikasse. Kevadel peame koolides loenguid. Jazzkaarele aprillis antakse lõpuakord reisi käigus salvestatud Antarktika helidest loodud muusikateosega. Alates maist saadame Tartusse, Kuressaarde ja Narva rändnäituse.”

  Postmargiploki esitlusele järgneval vastuvõtul pakuti maailmas auhinnatud Liviko jäägivaba tootmise põhimõttel loodud käsitöölimonaadi Re-Crafted Crafter’s ja Antarktika avastamise auks välja antud Bellingshauseni vodka kokteili. Kohvik Maru serveeris jäisest udust inspireeritud magustoitu.

  Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistava populaarteadusliku ekspeditsiooni korraldasid MTÜ Thetis Ekspeditsioonid ja SA Eesti Meremuuseum. Retk sai alguse 14. juulil 2019 Kroonlinnast Venemaalt ja selle käigus korraldati kümmekond foorumit ja muud sündmust koostöös polaar- ja kliimateadlastega üle maailma. Ekspeditsiooni toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja mitmed Eesti ettevõtted, teiste seas Telia, Tallink, Enefit Green, Sillamäe Sadam, GO Travel, Sportland, Alexela, Baltic Workboats ja Postimees Grupp.

  Fotod Raigo Pajula.

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info