Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

  Polaarklubi kutsub foorumile “Kaks polaarjuubelit”

  Kolmapäeval, 30. mail kell 18 toimub Lennusadamas meremuuseumi juures tegutseva Polaarklubi eestvedamisel foorum “Kaks polaarjuubelit”, millega tähistatakse 125 aasta möödumist polaarkapten Karl Jõgi sünnist (pildil) ja 90 aasta täitumist Umberto Nobile polaarekspeditsioonist ja selle päästmisest. Foorum pühendatakse eelmisel nädalal lahkunud polaaruurijale Vello Pargile,  Polaarklubi presidendile aastatel 2003-2014.

  Ettekande teeb Polaarklubi sekretär Katrin Savomägi, kes avab Eesti Laevanduse aastaraamatus 2018 kahe juubeli tagamaid. “25. mail 1928. aastal juhtus Põhja-Jäämere kohal Umberto Nobile ekspeditsioonil dirižaablil Italia õnnetus, kus 16 liikmest 9 jäi ellu ning sattus triivjääle, teiste hulgas Umberto Nobile. Appikutsele reageeris teiste riikide hulgas Venemaa, kes saatis õnnestunud päästeekspeditsioonile 35-aastase kapteni Karl Jõgi kaasaegseimal jäämurdjal Krassin,” kirjutab Savomägi. “Kuid kõigil ei läinud nii hästi. Päästjate hulgas oli ka Roald Amundsen, kes jäi koos viie kaaslasega prantsuse vesilennukil kadunuks”.

  Foorumil näidatakse ka Nõukogude Eesti ringvaadet nr 7, 5/6 “Filmivõtted Tallinnas“ (1968) sellest, kuidas samal teemal tehti mängufilmi. Kuulsast päästeoperatsioonist tehtud NSVL-Itaalia mängufilmis “Punane telk” (1969) mängis Karl Jõge Rein Aren, Umberto Nobilet Peter Finch, Roald Amundseni Sean Connery.

  Osavõtt foorumist on tasuta, kuid vajalik registreerumine: https://meremuuseum.ee/blog/event/kaks-polaarjuubelit. Kogunemine Lennusadama kassa juures. Muuseumit saab külastada enne foorumit muuseumipiletiga.

  Polaarklubi loodi 1984. aastal Eesti Meremuuseumi juurde, et liita inimesi, kelle ühine huviala on Arktika ja Antarktika ning on osalenud polaaruuringutes või sellega seotud tegevustes. Klubi president on Andres Tarand ning klubil on 32 liiget. Polaarklubist lähemalt: https://meremuuseum.ee/paks-margareeta/polaarklubi

  Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

  Save preferences More info