Hooned

Eesti Meremuuseum on kahe ekspositsiooniga üks Eesti suurimatest muuseumidest. Paksu Margareeta suurtükitornis asub põhiekspositsioon, mille rõhk on Eesti vanemal merenduse ajalool. Meremuuseumi teine ekspositsioon Lennusadama angaarides on keskendunud Eesti ja rahvusvahelisele meretehnika ajaloole.

Eesti Meremuuseum asub arhitektuurilises ja ehitustehnilises mõttes unikaalsetes ja äärmiselt põnevates hoonetes, mida võib pidada ühtlasi meie kõige suuremateks ja tähelepanuväärsemateks eksponaatideks.

Suurtükitorni Paks Margareeta läbimõõt on 25 m ning seinte paksus 4.4– 6.5 m, Lennusadama angaari pindala ulatub pea 8000 m2-ni, tema kuplite paksus on aga ainult 8-15 sentimeetrit: nende katta oleva ruumi suurust arvestades õhuke kui munakoor.

Paksu Margareeta ehitamisega lõpeb Tallinna keskaegse linnamüüri ehitamise ajalugu, Lennusadama angaari ehitamisega algab suuremahuliste koorikibetoonist ehitiste ajalugu. Meie vesilennukite angaari peetakse üheks väärtuslikumaks 20. sajandil valminud ehitiseks Balti riikides. Vesilennukite angaari projekt töötati välja Taani inseneri- ja ehitusfirmas Christiani & Nielsen ning hoone ehitati aastatel 1916–1917. Ehitis on märkimisväärne nii ehitusteaduslikus kui ka -tehnilises mõttes ning selle harukordsus tuleneb eelkõige konstruktiivsest lahendusest.

Mõnes mõttes oleme kaasa aidanud kahe unikaalse hoone päästmisele. Enne Moskva Olümpiamänge oli Paks Margareeta ilma vahekorruste ja katuseta põlenud sisuga silindrikujuline müür. ROK-i otsus pidada 1980. aasta olümpiamängud Moskvas tehti 1974. aasta 23. oktoobril. Kuna regatt pidi toimuma Tallinnas, siis nähti ette mitmete hoonete restaureerimine vanalinnas ning nende hulgas oli ka Suure Rannavärava kompleks. 1978. aasta algul alustasid tööd Poola restauraatorid firmast “Budimex”. Ehitustööd siiski venisid ning Olümpiamängude ajaks oli võimalik välja panna vaid ajutine näitus. Lõplikult avati muuseum 1981. aasta 27. aprillil.

Nii nagu oli olümpiamängude purjeregatt Tallinnas katalüsaatoriks Meremuuseumile lubatud hoone kiireks ülesehitamiseks, oli Tallinna Kultuuripealinna staatus 2011. aastal tõukejõuks Lennusadama võimalikult kiireks renoveerimiseks. Vesilennukite angaaride rekonstrueerimine kestis aastatel 2009-2012 ning seda kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond. Rekonstrueerimisprojekti juhtis Muuseumiehituse Sihtasutus, peaprojekteerija oli KOKO Arhitektid ning ehitaja Nordecon. Lisaks osales protsessis kümneid alltöövõtjaid.

Kuigi mõlemate hoonete taastamine Meremuuseumile täies mahus võttis algselt planeeritust kauem aega, said tulemused head ja meil on põhjust olla uhked oma kõiki üllatavate kuuride ja suurtükitorni üle, seetõttu alustame ka muuseumi tutvustamist oma külalistele reeglina just hoonete ajaloost.

 

paksjaangaar

Новости

Морской музей Эстонии отмечает 85 лет со дня основания

23 февраля исполняется 85 лет со дня торжественного открытия Морского музея Эстонии на причале Байкова, располагавшегося на территории нынешнего Старого порта. В связи с этим в марте, в Лётной гавани, откроется посвященная юбилею выставка «Череда времен в портах».

21. Февраль

В Лётной гавани прошла презентация блока почтовых марок, посвященного открытию Антарктиды

28 января, акционерное общество Eesti Post представило в Лётной гавани блок почтовых марок «Antarktika avastamine 200. Eesti-Vene ühisväljaanne» («200 лет со дня открытия Антарктиды. Совместное эстонско-российское издание»).

30. Январь

В честь 200-летия открытия Антарктиды в Морском музее будет проведена викторина для школьников и презентация почтовой марки

28 января Морской музей Эстонии отметит знаменательную дату – 200 лет со дня открытия Антарктиды. В этот день в башне Толстая Маргарита, при участии Полярного клуба Эстонии, пройдет заключительный этап полярной викторины для школьников. В ходе последнего тура определятся пять победителей, которые станут участниками арктической экспедиции. В 17.00 часов этого же дня в Лётной гавани, в сотрудничестве с Eesti Post, пройдет презентация блока почтовых марок.

16. Январь

Более ранние новости
Закрыть карту

Контакт

+372 6 200 550 (Пн–Пт, 9–17), кроме национальных праздников
info@meremuuseum.ee
Vesilennuki 6, Tallinn

Lennusadam :ВТОРНИК-ВОСКРЕСЕНЬЕ 10.00-18.00; понедельник закрыт

Paks Margareeta :Tuesday to Sunday 10.00-18.00; Closed on Mondays

Смотреть карту