Viikingid enne viikingeid

5.-9. klassile, tellitav kuni 7.1.2024

Kestus: 5.-6. klass 75 minutit, 7-9. klass kuni 90 minutit

Muuseumitunni eesmärk on tutvuda viikingite temaatikaga üldiselt ning keskenduda Salme leidudele ja nende tähtsusele ajalooteaduses. Külastame ka näitust.

Geograafiat ja ajalugu lõimivas muuseumitunnis antakse ülevaade viikingitest ja nende merereiside põhjustest ja geograafilisest ulatusest, mille käigus tegutseme nii esemete kui ka kaartidega. Lähemalt vaadeldakse näituse „Viikingid enne viikingeid“ temaatikat: Saaremaalt Salmest pärit ajalooliselt erakordset leiumaterjali ja selle leiuga seotud muistseid sündmusi. Praktilise rühmategevuse kaudu tutvutakse ka arheoloogi töövõtetega ning arutletakse, mis on ajaloolised allikad ja kuidas käituda leitud ajalooliste esemetega. Tunni teises pooles tutvuvad õpilased näitusel „Viikingid enne viikingeid“ eksponeeritavaga ja analüüsivad nähtut, leides seoseid ka tänapäevaga. Samuti on õpilastel võimalus end proovile panna aerutamissimulaatoril ja kasutada muid käed-külge eksponaate.

Muuseumitunni õpiväljundid  

  • Õpilane teab, kes olid viikingid, kus elasid ja millega tegelesid. 
  • Õpilane võrdleb tänapäeva ja viikingiaega ning toob näiteid, kuidas erines elu umbes 1000 aastat tagasi võrreldes tänapäevaga.  
    • Õpilane mõistab ajalooperioodide klassifitseerimist ja järgnevust.
  • Õpilane oskab nimetada viikingite merereiside põhjuseid ja geograafilisi suundi. 
  • Õpilane vaatab lugu Salme lahingust animatsiooni vormis, analüüsib ja arutleb nähtu üle (fiktsioon vs faktid). 
  • Õpilane tutvub arheoloogi tööga, katsetab arheoloogi töövõtteid ja viib grupiga läbi „väljakaevamise“.
  • Õpilane mõistab Salme leidude erakordusust, olulisust viikingiaja alguse määramisel ja on seetõttu kõrge teadusliku väärtusega.
  • Õpilane näitab ja teab Läänemere-äärseid riike, oskab kasutada kontuurkaarti (II kooliaste), kirjeldab lühidalt Euroopa, sh Eesti rannajoont ja veestikku, nimetab ning näitab mõningaid Euroopa ja Eesti suuremaid saari, poolsaari, järvi ning jõgesid (III kooliaste).
  • Enne muuseumitundi võib koolis arutada, kuidas elasid inimesed muistsel ajal, näiteks 1000 aastat tagasi. Millega nad tegelesid? Mis võis neil olemas olla ja mis mitte? Kas inimesed elasid erinevates looduslikes tingimustes samamoodi? Kuidas me seda teame?
  • Pärast muuseumitundi võivad õpilased kirjutada loovtööna jutustuse Salme sündmustes ellujäänud viikingimehe vaatenurgast. Salme arheoloogilistest leidudest lähtudes kirjeldab õpilane kodukohast Rootsist merele minekut, reisi eesmärke, mida kaasa võeti, mis juhtus Salme juures ning sellele järgnenud sündmusi ja tegevust kuni koju tagasi jõudmiseni. Ülesanne lõimib ajalugu ja geograafiateadmisi emakeeleõpetusega.
  • Sügavama huvi korral vaadata Eesti sarja „Salme viikingid“ (2021):

1. osa – mida kujutas endast viikingiaeg; 2. osa – väljakaevamised Salmes; 3. osa – säilmete uurimine ja analüüside tulemused; 4. osa – Salme sündmuse võimalikud teooriad.

Hind: II, III kooliaste 6 €/õpilane 

Broneeri SIIT

Sündmused

Vaata kalendrit

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Meremuuseumisse jõudis suurtükilaev Lembit mudel

Suurtükilaev Lembit ehitusaasta                                        1908 ehituskoht                                         Sankt-Peterburg, Venemaa kiirus                                                    12 sõlme mootor                                                2 aurumasinat (800 hj) pikkus                                                  66,5 m laius                                                      10,9 m süvis                                                     2,2 m veeväljasurve                                   1100 t meeskond                                         148 (9-10 ohvitseri) relvastus             2×1-120 mm, 4×1-75 mm, 1×1-37 mm suurtükki ja kuni 60 meremiini 1927. aastal lammutati suurtükilaev Lembit I maailmasõja lõpus, 1918. aastal jäi Balti […]

01. Juuni

Meremuuseum otsib fotosid, mälestusi ja esemeid Naissaare ajaloost

Seoses Naissaarele rajatava Meremuuseumi uue püsiekspositsiooni ja külastuskeskusega Nargen Nord kutsub muuseum inimesi üles edastama infot Naissaare ajaloo erinevate etappide kohta. Pakkuda võib fotosid, esemeid, joonistusi, skeeme, jooniseid, projekte, kaarte, kirjeldusi, mälestusi ja muud infot.

24. Mai

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud Muuseum avatud E–P 10–19; 23. & 24.6 avatud 10-17

Vaata kaarti