UMUK UDŽD OTB. Näitus mereväe- ja luureohvitserist Bruno Linnebergist

Kõigest 19-aastasena Eesti Vabadussõjas mereväega liitunud Bruno Aleksander Linneberg oli Eesti Merejõudude üks andekaim ja silmapaistvaim ohvitser, kel oli nii õnn kui ebaõnn elada ajalooliselt keerulisel perioodil.

Eesti Meremuuseumi uurimistööl põhinev isikunäitus Lennusadamas „UMUK UDŽD OTB. Näitus mereväe- ja luureohvitserist Bruno Linnebergist  avab ühe erakordse eestlase elukäiku ja valikuid 20. sajandi kõige tormilisematel kümnenditel, mis ei kujundanud ainult Eesti, vaid kogu maailma saatust. Läbi Bruno Linnebergi karjääri tutvume kahe maailmasõja vahel aset leidnud sündmustega Eesti Mereväes ning oleme tunnistajaks ühe hiilgava elutöö hävimisele.

Kuna olulise osa Linnebergi teenistuskäigust moodustas luureülesannete täitmine, siis avab näitus esmakordselt ukse ka kodumaise luuretegevuse põnevasse ja ohtlikku maailma 20. sajandi esimesel poolel.

Näituse kuraator on Eesti Meremuuseumi teadur Arto Oll, kelle sulest koos Reet Naberiga on ilmunud raamat „Pagide pillutada. Kaptenmajor Bruno Linneberg: Eesti mereväeohvitser ja tema aeg“ (Argo, 2021). Näitus on valminud koostöös luureajaloolase Ivo Juurveega, kes on raamatu „100 aastat luuret ja vastuluuret Eestis“ autor ja filmi „O2“ konsultant.

Näituse muudavad paremini ligipääsetavaks lisavõimalused. Nägemispuudega külastajaid abistab juhttee, kolm kombatavat mudelit eksponaatidest ja taktiilsed sildid kuulamispositsioonides. Kassast on võimalik tasuta kaasa küsida kirjeldustõlkega audiogiid, tuuri kestus on 40 minutit. Kuulmispuudega külastajaid abistab Eesti viipekeelega digigiid, mida saab kasutada isiklikus seadmes ja näitusele paigutatud tahvelarvutitest. Digigiidist leiab üheksa videolugu. Näituse ruumilahendus on sobiv ka ratastooliga liikumiseks.

Näituse meeskond / Exhibition team / Команда выставки

Kuraatorid / Curators / Кураторы

Arto Oll, PhD (Eesti Meremuuseum), Ivo Juurvee, PhD (Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus)

Näituse loovlahendus ja teostus / Creative solution and implementation of the exhibition / Креативное решение и реализация выставки