Üks Euroopa suurimaid laevavrakke on nüüd Lennusadamas

Möödunud öösel, 7.-8. juulil jõudis Lennusadamasse Lootsi koge teine pool – ahtriosa ja veel üks keskmine osa. Nüüd alustab Eesti Meremuuseum töid, et seda ühte Euroopa suurimaid laevavrakke kogu hiilguses eksponeerida.

„Tänan südamest igaühte, kelle toel ainulaadne suurleid kõikideni jõuab. Meie muuseumis nähtavad Maaslinna laeva ja Kadrioru koge vrakid toovad juba aastaid kokku uudistajaid üle Eesti ning palju kaugemaltki. Neist suurem ja paremini säilinud Lootsi koge vrakk avab uut lugu merendusest, aga ka eluolust seitse sajandit tagasi. Selle esiletoomiseks ehitame Lennusadama alal laevahalli, kus Lootsi koget konserveerime ja eksponeerime. Anname parima, et eelseisvate tööde kulgu saab pidevalt jälgida,“ ütles Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Lootsi tänava büroohoone ehituse käigus päevavalgele tulnud Euroopa üks suurim keskaegne laevavrakk jõudis Eesti Meremuuseumi alale Lennusadamas kahes osas. 4.-5. juuli öösel said veetud koge vööriosa ja esimene keskmine osa ning 7.-8. juuli öösel vraki ahtriosa ja teine keskmine osa. Vedu toimus marsruudil Lootsi 8 – Ahtri – Mere pst – Põhja pst – Kalaranna – Vesilennuki 6.

Täna, 8. juulil alates kella 14st paneb Eesti Meremuuseum kogele kaitsva katte ja seejärel alustab kavandatuid töid.

Olulisemad faktid Lootsi koge kohta:

  • Lootsi koge on üks suurimatest keskaegsetest laevavrakkidest Euroopas ja suurim viimase sajandi leid maailmas.
  • Vrakk tuli päevavalgele Tallinnas, Lootsi 8 büroohoone ehituse käigus 31. märtsil 2022. Esialgsetel hinnangutel tegemist on kogega ehk keskajal Lääne- ja Põhjamerel levinud ühemastilise laevaga.
  • Koge oli ehitatud 1360ndate aastate paiku. Selle vrakk on 24,5 meetrit pikk, 9 meetrit lai ja 4 meetrit kõrge ning kaalub 97,7 tonni.
  • Vrakk on säilinud palju, ahtrist kuni tekini. See paiknes pinnases ligikaudu 1,5 meetri sügavusel maapinnast.
  • Lisaks koge vrakile tuli päevavalgele mitu unikaalset leidu. Nende hulgas on näiteks kompass selle roosiga ja tõrv laevarottide jäänustega.
  • Vraki transportimiseks ehitusplatsilt muuseumisse jagati koge neljaks osaks. Vajalikud ettevalmistused kestsid natuke üle kolme kuu ning osade vedamiseks kulus 13 tundi.
  • Alates 8. juulist 2022 paikneb koge vrakk Eesti Meremuuseumi Lennusadama alal. Siin on plaanis see konserveerida ja seejärel eksponeerida muuseumi laevahallis.

Fotod (Eesti Meremuuseum/ Aron Urb):

  • Lootsi koge teise poole vedu 7.-8. juulil 2022;
  • Lootsi koge esimese poole vedu 5.-6. juulil 2022.

 

 

 

Uudised

Sündmused

Vaata kalendrit

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Isadepäeval tutvustab meremuuseum merepääste maailma

Meremuuseum korraldab isadepäeval perepühapäeva „Merepääste maailm“. Selle käigus saavad pisemad ja suuremad meresõbrad tutvuda vetelpäästjate, nende meeskonnaliikmeteks olevate vetelpäästekoerte ning merepääste varustusega.

09. November

Ootame pakkumusi Lootsi laeva vraki halli projekteerimiseks ja ehitamiseks

Neljapäevaks, 27. oktoobriks kella 12.00ks ootame taotlusi koos kvalifitseerimisdokumentidega osalemiseks riigihankel Lootsi laeva vraki konserveerimishalli projekteerimiseks ja ehitamiseks. Sellele järgnevalt määratakse pakkumuste esitamise tähtaeg kvalifitseerunud osalejatele.

13. Oktoober

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud T–P 10–18; esmaspäeval suletud

Vaata kaarti