Tundmatu ookean. Läänemeri maailmameres

Näitus “Tundmatu ookean” 17.10.2020-25.04.2021

Näitus “Läänemeri maailmameres” 17.10.2020-1.08.2021

Tundmatu ookean

Maailmameri katab suuremat osa maakera pinnast, kuid sellest on uuritud veel üllatavalt väike ala. Tänu uutele tehnoloogiatele teevad meie teadlased üha uusi hämmastavaid avastusi selle salapärase maailma kohta. Ameerika Loodusloomuuseumi koostatud näitus annab kaasahaarava ülevaate maailmamere uurimise hetkeseisust, tutvustades uusimat tehnikat, imelist mereloodust ning põnevate avastuste taga seisvaid teadlasi.

Teekond algab meile kõigile tuttavatest rannale loksuvatest lainetest ning jõuab kõige sügavamate ja tundmatumate veekihtideni. Selle käigus kohtame mitmekülgset mereelu, alates imepisikesest planktonist kuni kõige suuremateni: hiidkalmaaride, sinivaalade ja hiid-sarvikraideni.

Ookeanide sügavusi on praeguseks õnnestunud väga vähe uurida ja avastamist on veel palju. Näitusel on rekonstrueeritud mõned põnevad merepõhja piirkonnad ning pinnavormide teket aitab mõista käed-külge lahendus, mis lubab liiva ja projektsiooni abil ise merepõhja kujundada.

Maailmamerd uurides ei saa üle ega ümber ka keskkonnaprobleemidest, mis võivad meie ookeanid hukutada. Saame teada, mis on suurimad ohud ja milliseid samme tuleks olukorra parandamise suunas astuda.

Kõik need uued teadmised on võimalikud tänu teadlastele, kellest mitmega näitusel ka kohtume. Samuti tutvume nende poolt kasutusele võetud uuendusliku tehnoloogiaga – näiteks seadmed sinivaalade käitumise jälgimiseks või pehmed robotkäed süvaveekalade püüdmiseks.

Näituse korraldaja: American Museum of Natural History (Ameerika Loodusloomuuseum)

Läänemeri maailmameres

Läänemeri moodustab tervest maailmamerest vaid 0,1%, kuid selle jahedad ja pimedad vood annavad tööd sadadele teadlastele. See teeb meie kodumerest ühe kõige uurituma veekogu terves maailmas. Eesti Meremuuseumi interaktiivne näitus võtab appi kohalikud mereteadlased, et vastata mitme erineva nurga alt küsimusele: mis teeb Läänemere eriliseks?

Läänemere vesi on hoopis teistsugune kui mõne teise mere või ookeani vesi. Miks see nii on, uurib merefüüsika, pöörates tähelepanu vee temperatuurile, soolsusele, tihedusele, aga ka lainetele ja hoovustele.

Seda, kuidas Läänemere asukad selles ainulaadses keskkonnas hakkama saavad, uurib merebioloogia.

Siinsetes vetes on aastasadade jooksul seilanud palju laevu ja mitte kõik neist pole jõudnud ohutult sihtpunkti. Just Läänemerd peetakse üheks parimaks puidust laevavrakke säilitavaks mereks. Peale vrakkide leidub selles muidki jälgi ajaloolisest inimtegevusest. Kogu selle veealuse kultuuripärandi uurimisega tegeleb merearheoloogia.

Selleks, et laevad ikka sihtpunkti jõuaksid ja veealust kultuuripärandit selle võrra vähem tekiks, on tarvis luua ohutuid laevateid. Mere kaardistamisega tegelev teadusharu hüdrograafia aitab tagada ohutut veeliiklust.

Milline on aga merepõhi? Tuleb välja, et just Eesti vetes asub üks maailma kõige paremini säilinud meteoriidikraatreid – umbes 530 miljoni aasta eest tekkinud Neugrundi kraater. Ka muidu on Läänemere reljeef sama vaheldusrikas kui seda ümbritsev maismaa. Kõike seda uurivad meregeoloogid.

Näitusele saab tellida ka ekskursioone.

Näituse korraldaja: Eesti Meremuuseum
Kuraator: Liisa Randmaa, Eesti Meremuuseum
Kaaskuraatorid: Kai Salm (TalTech Meresüsteemide Instituut), Vladimir Karpin (Veeteede Amet), Arno Põllumäe (Tartu Ülikooli Eesti Mereinstituut), Sten Suuroja (Eesti Geoloogiateenistus)
Ruumilahendus ja graafiline disain: Motor
Eksponaatide teostus ja näituse ehitus: Red Hat Group Design, TM Development
Valguslahendus: Eventech
Trükk: Digitrükk
Erilahenduste väljatöötamine: Teadusteater
Näituse valmimist toetasid: Keskkonnainvesteeringute Keskus, Eesti Teadusagentuur, Eesti Kultuurkapital

Näituse projektijuht: Anna-Liisa Õispuu, Eesti Meremuuseum
Turunduse projektijuht: Iris Tomson, Eesti Meremuuseum
Näituse tehniline juht: Tõnis Veltman, Eesti Meremuuseum

Sündmused

Vaata kalendrit

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Mänguväljak on suletud

Seoses Lennusadama naabruses toimuvate ehitustöödega on ajutiselt suletud Lennusadama kõrval olev, perede seas populaarne, lastemänguväljak. Anname jooksvalt teada, kui olukord muutub.

13. Veebruar

Lennusadam suletakse, et avada taas mai 2024

31.12.2023 on Lennusadam avatud viimast päeva. Alates 01.01.2024 on Lennusadam suletud, et läbida uuenduskuur ja taasavada mais 2024.

14. Detsember

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud Muuseumilaevad Suur Tõll ja Valvas on avatud R-P kell 10-18. Lennusadama angaar avatakse 12.05.2014.

Vaata kaarti