Antarktika järvede ökoloogia uurija Enn Kaup 75

Alates 11. märtsist saab jäämurdja Suure Tõllu vöörigaleriis uudistada näitust „Antarktika järvede ökoloogia uurija Enn Kaup 75“. Väljapanek valmis Eesti Meremuuseumi ja selle juures tegutseva Eesti Polaarklubi koostöös.

„Tegemist on esimese ajutise näitusega meie muuseumilaeval, mis on eksponeeritud seal uudses kohas ja täiendab ka omal kombel olemasolevat ekspositsiooni jäämurdja ajaloost. Suur Tõll sobis antud konteksti suurepäraselt, sest jää ja lumega on Enn Kaup seotud olnud kogu oma teadlase karjääri jooksul,“ sõnas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Märtsis 1972 jõudis Enn Kaup meteoroloogina esimest korda Antarktisele. Seal tärkas tal huvi järvede ökoloogia vastu, mille najal pea kümnend hiljem, aastal 1981 väitles ta end neile pühendatud uurimusega teaduste kandidaadiks. See oli esimene eestlase tehtud teaduskraad Antarktikast. Teadustööks vajalike materjalide ja teadmiste kogumiseks osales Enn Kaup kokku üheksas erinevas Antarktika ekspeditsioonis, kahel neist koos pika talvitumisega.

„Tunnustust väärib nii väärtuslik teaduslik panus kui ka märkimisväärne entusiasm, millega Enn Kaup aitab jäädvustada meie polaaruurijate tööd. Läbi aastate on ta avaldanud artikleid, kirjutanud raamatuid ja panustanud järjepidevalt Eesti Polaarklubi tegevusse. Selle toel jõuab nüüd näitus kõikide huvilisteni ja meremuuseumi kogu täieneb tema ekspeditsioonide päevikutega,“ rääkis Eesti Polaarklubi tegevjuht Katrin Savomägi.

Avatud väikesel näitusel näeb esemeid, mis annavad ettekujutuse, kuidas on toimunud  töö Antarktikas. Nende hulgas on näiteks ekspeditsioonide päevikud ja spetsiaalselt polaaruurijatele toodetud 24-tunnise numbrilauaga kell ning ka radiogramm, mille Ameerika Ühendriikide 37. president Richard Nixon saatis omaaegsetele talvitujatele.

Näitus on avatud Lennusadamas, jäämurdja Suure Tõllu vöörigaleriis alates 11. märtsist 2022 kuni 15. jaanuarini 2023.

Näituse meeskond:

Alo Ervin (Eesti Meremuuseum)

Konsultandid: Enn Kaup, Katrin Savomägi (Eesti Polaarklubi)

Graafiline disain ja näituse stendide ideelahendus: Fly Illustration OÜ

Näituse stendide teostus: Hesk OÜ

Trükk: PixMill Estonia OÜ

Keeletoimetus (eesti keel): Hille Saluäär

Tõlge: Avatar Tõlkebüroo

Projektijuht: Anna-Liisa Õispuu

Projekti koordinaator: Teele Siig

Täname: Regio OÜ, Olga Goldman, Villu Plink

Sündmused

Vaata kalendrit

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Jäämurdja “Suur Tõll” saabus tagasi kodusadamasse Tallinna Lennusadamas

Täna, 13. märtsil kell 15:00 jõudis jäämurdja “Suur Tõll” tagasi kodusadamasse Tallinna Lennusadamas. Laev väljus laevaremondifirma BLRT sadamast hommikul kl 10.50. Pukseerimist soosis ka ilm ning jäämurdja jõudis suuremate vahejuhtumiteta kodusadamasse.

13. Märts

Suur Tõll läks dokki

Täna, 22.veebruaril liikus oma kai kohalt Jäämurdja “Suur Tõll” ja suundus Kopli poolsaarele planeeritud dokkimiseks ehk hooldustöödeks.

22. Veebruar

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud Muuseum avatud T–P 10–18; esmaspäeval suletud. 7. & 9.4 avatud 10-17

Vaata kaarti