Muinastulede ööl püstitatakse Lennusadamasse viipetuli

29. augustil algusega kell 20 tähistatakse Lennusadamas Muinastulede ööd. Eesti Meremuuseum on selleks valmistanud tuletornide eelkäija, ajaloolise viipetule replika, milles tuli süüdatakse.
„Viipetuli sarnanes hiiglaslikule kooguga kaevule, kus kõrgele tõstetud raudkorvis põlesid tõrvased halud või süsi,“ rääkis Eesti Meremuuseumi juht, ajaloolane Urmas Dresen. „Viipetule loojaks peetakse taanlast Jens Pedersen Grovetit, kes esimese sarnase tulepaagi püstitas 1627. aastal Jüütimaa põhjaossa Skagenisse. Eesti rannikul püstitati esimesed viipetuled 1646. aastal Sõrve sääre tipus olevale Vesitüki laiule ning Ruhnu saare läänerannal paiknevale Pärsi neemele. 1650. aastal kandsid Rootsi kartograafid need ka merekaartidele. Viipetuled levisid üle Skandinaavia, ent asendusid siiski sajakonna aasta jooksul puidust ja kivist tuletornidega,” selgitas Dresen.
Dresen lisas, et viimati sai Eesti Meremuuseumi loodud toimivat viipetule koopiat näha kakskümmend aastat tagasi Pärnu merepäevadel.
Lisaks viipetulele süüdatakse lõkketuled Lennusadama mereäärsel alal koos Patarei Merekindlusega. Esinevad tuletantsijad, mängib DJ Ruff, einet pakuvad MARU catering ja Food Truck Keretäis. Programm on kõigile huvilistele tasuta.
Tasulisi lahesõite saab teha Lennusadama jahisadamast väljuvate laevadega Katharina, Delfin, Mojito, purjekas Etna ja Meretakso Gundel.
Meremuuseumi mõlemad muuseumimajad, Paks Margareeta ja Lennusadam koos muuseumilaevadega, on 29. augusti õhtul suletud tavapäraselt alates kella 19.
Sündmus Facebookis: https://www.facebook.com/events/359851228328357

• Mänguväljak on suletud