Meremuuseum tähistab Eesti allveelaevade veeskamise 85. aastapäeva näitusega Ühendkuningriigi laevatehases

Barrow-in-Furnessis asuvas endises Vickers-Armstrong Ltd laevatehases saab vaadata Eesti Meremuuseumi näitust seal ehitatud allveelaevadest Kalev ja Lembit, mille ristimisest ja veeskamisest möödus tänavu 7. juulil 85 aastat.

„Mul on suur au astuda oma eelkäija August Torma jälgedes, kes osales Eesti allveelaevade Kalev ja Lembit avamistseremoonial Barrow-in-Furnessis 85 aastat tagasi ja kelle abikaasa Alice laeva Lembitu toona sisse õnnistas,“ ütles EV suursaadik Londonis Viljar Lubi, kes avab näituse pidulikult 24. septembril. „Eesti Meremuuseumi näituse avamine Inglismaal on ehe tõestus kahe riigi tugevast koostööst läbi ajaloo. Need allveelaevad olid meie julgeoleku garant sõjaeelsel ajal ja selle mõju ulatub kaudselt tänasesse päeva ning Eesti ja Ühendkuningriigi diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva.“

Laevatehases asuvas The Dock Museumis avatud näituse on koostanud Eesti Meremuuseumi teadur Arto Oll. Näitus annab ülevaate kahe allveelaeva loost, mis on jäänud senini ainsateks spetsiaalselt Eesti Mereväele tellitud sõjalaevadeks. Allveelaev Kalev jäi teadmata kadunuks oma teisel lahinguretkel, olles eeldatavasti sõitnud miinile Soome lahe idaosas või Juminda poolsaare läheduses 1941. aasta oktoobri lõpus. Allveelaev Lembit on hästi säilinud ja eksponeeritud Tallinnas Lennusadama vesilennukite angaaris.

„Lennusadama üks tähteksponaate allveelaev Lembit on tehnika ja militaarajaloo mälestisena oluline nii meile kui ka selle ehitanud brittidele – see on ainuke maailmas veel alles olev Kalev-klassi allveelaev,“ sõnas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Näitusel eksponeeritakse ka ingliskeelsete subtiitritega filmi allveelaevadest harjutustegevusel 1940. aastal ning 3D mudelit allveelaevast Lembit.

  1. oktoobril kell 14.00 (kohaliku aja järgi) toimub näituse juures Mart Kuldkepi (University College London) avatud loeng Eesti viikingitest.

Näitus on laevatehase muuseumis (The Dock Museum, North Road, Barrow-in-Furness, Cumbria, LA14 2PW) avatud 8. oktoobrini. Muuseum on vaba sissepääsuga ning avatud kolmapäevast pühapäevani kella 11-16.

Allveelaeva Lembit saab külastada Eesti Meremuuseumi püsiekspositsioonis Lennusadamas (Vesilennuki 6, Tallinn). Muuseum on avatud teisipäevast reedeni 10-17, laupäevast pühapäevani kella 10-19 ning alates oktoobrist teisipäevast pühapäevani kella 10-18.

Paksu Margareeta galeriis (Pikk 70, Tallinn) on avatud allveelaevade veeskamise aastapäevale pühendatud fotonäitus laevade ristimisest ajaloos. Avatud esmaspäevast pühapäevani 10-19, alates oktoobrist teisipäevast pühapäevani kella 10-18.

Lisainfo:

Foto:Sander Jürisson

Uudised

Sündmused

Vaata kalendrit

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Fotogalerii: Lennusadama 10. sünnipäeva vastuvõtt tõi kokku üle 400 muuseumisõbra

Tänavu 12. mail täitus 10 aastat, mil Lennusadama vesilennukiangaar on avatud meremuuseumina. Sel puhul kutsus Eesti Meremuuseum töötajad ja koostööpartnerid kokku pidulikule vastuvõtule.

13. Mai

Meremuuseum kavatseb Lootsi laevavrakki Lennusadama laevahallis konserveerida

Eesti Meremuuseum on alustanud Lootsi laevavraki säilitamiseks vajalike ettevalmistustega. Kui kõik laabub, saab Põhja-Euroopa ühe suurima vraki konserveerimist ka Laevahallis jälgida.

10. Mai

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud E–P 10–19; 5.06 avatud 10-17

Vaata kaarti