Peagi oleme tagasi

Jõuluks oleme tagasi

Sihtgrupp:  9. – 12. klassi õpilased

Tunni pikkus: 90 minutit

Läbi elatakse II maailmasõja põgenike teekond kodurannast põgenikelaagrisse. Tegevused püsiekspositsioonis ja seal leiduvad esemed aitavad kogeda 1944. aastal läbi elatud katsumusi ja tundeid, mis valdasid eesti  poisse ja tüdrukuid, mehi ja naisi. Silmitsi seistakse meeleheitlike valikute, teadmatuse, hirmu ja igatsusega, aga sellegipoolest loodetakse, et sama aasta jõuludeks jõutakse tagasi koju.

Märksõnad: • II maailmasõda • repressioonid • sõjapõgenikud • väljaränne ja selle põhjused

Ülesehitus:  Üheskoos otsitakse ülevedaja ja taotletakse Rootsis või Saksamaal põgenikustaatust. Kõik peavad koputama südametunnistusele ja vajadusel natuke luiskama, et läbida taustauuring ja saada luba laagrisse jääda. Sest repatrieerimine ehk kodumaale tagasisaatmine võib saada saatuslikuks…
1944. aasta septembris taganeva Saksamaa ja pealetungiva Nõukogude Liidu vahelises “võimuvaakumis” teele asunud eestlased olid kindlad, et liitlased taastavad kodurahu üsna pea ning sõda lõpeb varsti. Arvati, et jõuludeks ollakse kodus tagasi, varnast haarati kerge sügispalitu ja kotti pisteti igaks juhuks paar perekonnafotot, mõni taiplikum pakkis kaasa ka ametitõendi või Singeri õmblusmasina, millega vajadusel üle mere leiba teenida.

Ühisosad õppekavaga: Toetab gümnaasiumi õppekava plokki „Lähiajalugu I – Eesti ja maailm 20. sajandi esimesel poolel“ (II maailmasõja sündmused, okupatsioonide vaheldumine, elutingimused ja repressioonid erinevate okupatsioonivõimude all), laiemad seosed geograafia (Läänemere riigid), kirjanduse (paguluskirjandus, arutleva essee kirjutamine järeltegevusena) ja ühsikonnaõpetusega (seostatav Eesti ja Euroopa Liidu sõjapõgenike vastuvõtmise poliitikaga kaasajal).

Õpilane:

  • selgitab, millised sündmused vallandasid 1944. aastal Suure Põgenemise
  • mängib rollimänguna läbi põgeniku teekonna kodurannast põgenikelaagrisse
  • tutvub 5 tuntud eestlase põgenemise looga, kirjeldab nende põgenemise põhjuseid ja teekonda
  • teab, milliste ajalooallikate abil saab konstrueerida inimeste elulugusid
  • analüüsib põhjusi, miks osa põgenikke võeti välismaa põgenikelaagritesse vastu, teised aga repatrieeriti ehk saadeti kodumaale tagasi

Sündmused

Vaata kalendrit

Korralda oma sündmus

Teeme koos sündmuse, millest räägitakse veel kaua!

Vaata lähemalt

Uudised

Eesti Meremuuseumi uus näitus „Kunstnik sadamakail. Friedrich Tammiku kaptenipildid“ Lennusadamas

Alates 15. septembrist on avatud Eesti Meremuuseumi uus näitus Lennusadamas „Kunstnik sadamakail“, mis on pühendatud kaptenipiltide maalijale Friedrich Tammikule.

15. September

Osale Läänemere perepäeval

2. septembril toimub Lennusadama välialal Läänemere perepäev. Kell 13-18 on kõigil soovijatel võimalik külastada Soome Keskkonnainstituudi SKYE uurimislaeva Aranda. Lisaks on rohkelt mere- ja keskkonnateemalisi tegevusi ja meelelahutust kogu perele.

17. August

Vanemad uudised
Sulge kaart

Kontakt

Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn

Avatud Muuseum avatud E–P 10–19; Alates oktoobrist esmaspäeviti suletud

Vaata kaarti