Jõuluks oleme tagasi
Sihtgrupp: 7. – 12. klassi õpilased
Tunni pikkus: 1,5 h
Läbi elatakse II maailmasõja põgenike teekond kodurannast põgenikelaagrisse. Audiovisuaalne näitus ja püsiekspositsioonis leiduvad esemed aitavad kogeda 1944. aastal läbi elatud katsumusi ja tundeid, mis valdasid eesti poisse ja tüdrukuid, mehi ja naisi. Silmitsi seistakse meeleheitlike valikute, teadmatuse, hirmu ja igatsusega, aga sellegipoolest loodetakse, et sama aasta jõuludeks jõutakse tagasi koju.
Märksõnad: • II maailmasõda • repressioonid • sõjapõgenikud • väljaränne ja selle põhjused
Ülesehitus: Üheskoos otsitakse ülevedaja ja taotletakse Rootsis või Saksamaal põgenikustaatust. Kõik peavad koputama südametunnistusele ja vajadusel natuke luiskama, et läbida taustauuring ja saada luba laagrisse jääda. Sest repatrieerimine ehk kodumaale tagasisaatmine võib saada saatuslikuks…
1944. aasta septembris taganeva Saksamaa ja pealetungiva Nõukogude Liidu vahelises “võimuvaakumis” teele asunud eestlased olid kindlad, et liitlased taastavad kodurahu üsna pea ning sõda lõpeb varsti. Arvati, et jõuludeks ollakse kodus tagasi, varnast haarati kerge sügispalitu ja kotti pisteti igaks juhuks paar perekonnafotot, mõni taiplikum pakkis kaasa ka ametitõendi või Singeri õmblusmasina, millega vajadusel üle mere leiba teenida.
Ühisosad õppekavaga: Toetab gümnaasiumi õppekava plokki „Lähiajalugu I – Eesti ja maailm 20. sajandi esimesel poolel“ (II maailmasõja sündmused, okupatsioonide vaheldumine, elutingimused ja repressioonid erinevate okupatsioonivõimude all), laiemad seosed geograafia (Läänemere riigid), kirjanduse (paguluskirjandus, arutleva essee kirjutamine järeltegevusena) ja ühsikonnaõpetusega (seostatav Eesti ja Euroopa Liidu sõjapõgenike vastuvõtmise poliitikaga kaasajal).
Õpilane:
Veebruar on Arktika kuu, et tutvustada Eesti avalikkusele vaatlejaliikme staatuse taotlemist Arktika Nõukogus ja tõsta teadlikkust Arktikast. Sellele on pühendatud ka selle aasta esimene polaarfoorum.
Eesti Meremuuseumi ja Argo kirjastuse koostöös ilmus Reet Naberi ja Arto Olli uurimistööl põhinev raamat „Pagide pillutada. Kaptenmajor Bruno Linneberg: Eesti mereväeohvitser ja tema aeg“.
Tellimused:+372 620 0550 (E–R kl 9–17), v.a. riigipühadel
booking@meremuuseum.ee
Vesilennuki tee 6, Tallinn
Avatud T-P 10.00-18.00. Esmaspäeviti muuseum suletud, kohvik avatud 11-14
Vaata kaarti