Viikingit ennen viikinkejä. Salmen laivahautajaisia esittelevä näyttely.

16.02.2023 – 31.12.2023

Saarenmaalla, nykyisen Salmen kylän lähellä käytiin 1300 vuotta sitten verinen taistelu, jossa kaatuneet pohjoismaiset sotamiehet haudattiin merenrannalla kahteen laivaan. Kun nämä laivat 15 vuotta sitten löydettiin, kävi nopeasti selväksi, että kyseessä on löytö, joka luo aivan viikinkien aikakaudesta aivan toisenlaisen kuvan, kuin tähän mennessä on arvioitu.

Historiantutkijat ovat arvioineet viikinkikauden alkaneen vuonna 793, jolloin norjalaiset viikingit ryöstivät Englannissa sijaitsevan Lindisfarnen luostarin. Salmen laivahautajaiset todistavat selkeästi, että pohjoismaiset merisotilaat suorittivat aseistettuja retkiä Itämeren itärannikolle jo ennen 700-luvun päättymistä. Tämän johdosta on Salmen laivahautaan haudattuja miehiä sanottu myös viikingeiksi ennen viikinkejä.

Salme on tämän hetken tietojen mukaan koko maailman vanhin viikinkien sotajoukon hautauspaikka. Siitä, miten meriretkellä kaatuneet sotamiehet haudattiin, ei ollut harvinaiseen löytöön saakka mitään tietoa. Salmesta löytyneet laivat antavat tärkeitä tietoja Itämeren alueen laivarakennuksen historiasta. Suurempi löytynyt laiva on vanhin Itämeren alueelta löytynyt purjelaiva.

Saarenmaan museon ja Motor OÜ:n yhteistyössä kootussa kiertävässä näyttelyssä pääsee tutustumaan 150 alkuperäiseen esineeseen, joita oli uskomusten mukaan Valhallassa elämäänsä jatkaville viikinkisotilaille mukaan laitettu. Näiden esineiden avulla avautuu edessämme viikinkien elämästä ja tavoista kertova kuvaelma – mikä oli sotajoukkoon kuuluneiden miesten syntyperä, millaisilla laivoilla retkille lähdettiin, millaisia varusteita oli mukana, miten taisteltiin ja miten on muilla mailla taisteluissa kaatuneet haudattu. Lentosatamassa lisätään näyttelyyn monenlaiset interaktiiviset sovellukset, jotka suovat mahdollisuuden viikinkien historiaan tutustumiseen paljon laajemmalle kohderyhmälle. Näyttelyvieraiden on mahdollista kokeilla viikinkikauden vaatteita ja soutaa viikinkien tavoin Salmen salmen läpi.

Tervetuloa tutustumaan viikinkien kiehtovan historian aivan uuteen lukuun!

Voit myös tilata esittelykierroksen näyttelyyn.

Näituse koostas Saaremaa Muuseum / The exhibition was compiled by Saaremaa Museum

Esmaesitlus 21. mail 2021 Saaremaa Muuseumis Kuressaares / First presented on May 21, 2021 at Saaremaa Museum in Kuressaare

Kuraator / Curator: Marge Konsa

Projektijuhid / Project managers: Taniel Vares (Saaremaa Muuseum), Hälys Laanemäe, Maarja Tõnisson, Ott Sarapuu (Motor)

Näituse disain / Exhibition design: Kadri Kaldam, Raili Paling (KOKO arhitektid)

Graafiline disain / Graphic design: Erik Heinpalu (Motor)

Näituse teostus /Production of the exhibition: Motor (Edgar Juhkov, Olie Järvekülg, Gertu Kallas, Tiit Kotsar, Lauri Laasik, Kristiina Laurits, Annes Leht, Joosep Matjus, Ivo Metsmaa, Kertu Moppel, Margus Muld, Villu Plink, Reigo Rand, Jaana Ratas, Kristo Reisner, Veiko Salumäe, Herkki Särkinen, Helen Västrik, Piret Õunapuu)

Animafilm “Salme lahing 750 AD” / Animated film ”Battle of Salme 750 AD”: tootja / producer Slow Solutions (Mattias Mälk ja Vesse Veering), produktsioon / production Velvet (Kadri Ann Mikiver ja Gunnar Hunt) Fotod ja illustratsioonid /Photos and illustrations: Marge Konsa, Jüri Peets, Garel Püüa, Maili Roio, Alar Rosentau, Kersti Siitan, Tarvi Toome, Ain Vares, Valmar Voolaid

Keeletoimetajad / Language editors: Olavi Pesti (eesti keel / Estonian), Wiedemanni tõlkebüroo (inglise keel / English), Hille Saluäär (eesti keel / Estonian)

Tõlked / Translations: Aabwell Tõlkebüroo, Tõlkebüroo Pangloss

Trükk /Printed by: Kätly Aksim ja Teele Pärna (Digitrükk)

Täname / We thank: Eero Ahonen, Raili Allmäe, Peep Jürmann, Karmo Kiilman, Priit Kivi, Liina Maldre, Reet Maldre, Mait Malmsten, Aleksandr Okunev, Jüri Peets, Mirtel Pohla, Edvards Puciriuss, Ragnar Saage, Alar Rosentau, Tõnu Veldre, Kristjan Veskus, Riho Västrik, Madlen Hirtentreu, ERR, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool.

Näituse meeskond Eesti Meremuuseumis

Project Manager / Руководитель проекта выставки

Marii Väljataga (Eesti Meremuuseum)

Turunduse projektijuht / Project Manager for Marketing / Руководитель проекта по маркетингу

Iris Tomson (Eesti Meremuuseum)

Ligipääsetavus / Accessibility

Silvi Laidro, Janek Muru, Aive Peil, Jari Pärgma, Priit Põldme, Kerttu Rakke, Artur Räpp

Eriline tänu / Special thanks to / Особая благодарность

Sander Jürisson, Teele Siig, Urmas Dresen

Toetaja / Sponsor / Поддержка

EAS, Muinsuskaitseamet

Näituse täiendamist eksponeerimiseks Lennusadamas toetas Eesti Kultuurkapital

Järjestä oma tapahtuma

Järjestämme yhdessä jännittävän tapahtuman, josta puhutaan vielä pitkään!

Katso tarkemmin

Uutiset

Merimuseon perusnäyttely Lentosatamassa uudistuu

Lentosatama suljetaan tammi–toukokuuksi 2024 mukaansatempaavan päivitetyn näyttelyn pystyttämiseksi. Viron merimuseon kumppaneita Lentosataman perusnäyttelyn uudistamisessa ovat KOKO architects ja MOTOR.

28. Lokakuu

Viron merimuseo avasi näyttelyn eräästä maailman suurimmasta meritragediasta 28.08.2021–15.01.2023

Viron merimuseo avasi Lentosatamassa Jumindan meritaistelun 80. vuosipäivänä näyttelyn Helvetti Itämerellä – Jumindan meritragedia 1941. Tämä ihmisten ja laivojen kertomuksiin perustuva näyttely valmistui yhteistyössä Viron elokuva-alan palkittujen tekijöiden kanssa. ”Maailmalla tunnetaan Pearl Harbourin ja Dunkirkin tragediat. Jumindan niemen lähettyvillä Tallinnan evakuoinnin aikana käydyssä kahden päivän taistelussa 28.-29. elokuuta 1941 menehtyi kuitenkin monta kertaa enemmän ihmisiä. […]

09. Syyskuu