Näitus

Ajutine näitus „Operatsioon Red Trek. Eesti vabaduse kaitsel“ 9.10.2018 – 30.06.2019

9. Oktoober 2018 – 30. Juuni 2019

Lennusadama elamusruumis avatud näitus räägib pingelistest Eesti Vabadussõja alguskuudest merel.

Ajal, mil Esimene maailmasõda oli alles läbi saanud, oli verinoore Eesti Vabariigi territooriumile oodata Nõukogude Venemaa sissetungi. Vastase tõrjumine oli ainuvõimalik tänu välisabile ja mereväele, ilma selleta võinuks raugeda kogu Eesti Vabadussõda.

Näitusel saab kaasa elada eestlaste palvel appi tulnud admiral Edwyn Alexander-Sinclairi juhitud Briti eskaadri tegevusele alates ohtliku teekonna algusest novembris 1918 kuni tegevuseni Soome lahel jaanuaris 1919. Esmakordselt saab digikaardil jälgida Briti eskaadri miiniväljade vahel kulgenud täpset teekonda Tallinnasse.

Näitusel on kasutatud muuhulgas seni avaldamata materjale, mis annavad aimu ka laiemalt Vabadussõja alguskuude keerulisest ja kohati isegi kaootilisest olukorrast. Mereväe tegevuse taustal näeme Suurbritannia poliitilist tahet avalikult toetada Baltimaade iseseisvuspüüdlusi.

Sündmuseid, millest sai alguse tänapäevani kestev sõprus Eesti ja Suurbritannia vahel, kirjeldab ka ekspositsiooni täiendav veebinäitus: ukandestonia.ee.

Kuraator: Arto Oll, Eesti Meremuuseum
Partnerid: Briti saatkond Tallinnas, Eesti Sõjamuuseum, Imperial War Museum, Eesti Vabadusvõitluse Muuseum
Kujundus: Kärt Maran ja Tuumik Stuudio
Näituse projektijuht: Teele Siig, Eesti Meremuuseum