100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918-2018

Mereriigi saatus on vältimatult seotud tema laevadega. Need viisid ära ja tõid tagasi, päästsid ja pagesid, märkisid sõja puhkemist ja rahu algust, kehastasid õnne ja südamevalu – olid elulise tähtsusega nii riigile kui ka tema inimestele.

Eesti Vabariigi sünnist kuni 100. aastapäevani viinud pöördeline sündmustik peegeldub ka meie laevade saatuses. Meremuuseumi näitus „100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918–2018“ toob need haaravad ja erakordsed lood meie ette.

Iga aastat perioodil 1918–2018 tähistab näitusel üks laev, millega seoses on just sel aastal toimunud märgiline sündmus. See võib olla laeva valmimise või hukkumise aasta, kuid ka Eesti lipu all üle ekvaatori sõitmine, Rootsist Ameerika Ühendriikidesse põgenemine või Tallinnast lähtuvate kruiisireiside alustamine Läänemerel. Esindatud on kõikvõimalikud alused – reisilaevad, sõjalaevad, kaubalaevad, purjekad, aurikud, jõelaevad jne. Näitus on ühtlasi kummardus noil tähenduslikel laevadel töötanud, õppinud või reisinud inimestele.

Rikkalikku laevamudelite väljapanekut efektses keskkonnas toetavad nüüdisaegsed erilahendused ja külluslik illustratsioonivalik.

Meie laevade lugu on kogu Eesti lugu. Ajavete tõusud ja mõõnad on meid toonud just siia. Kiilu all on juba 100 aastat.

Tule tutvuma Eesti Vabariigi ajaloo laevastikuga!

Näitus on avatud 24.02.2018–13.01.2019

Foto: Erlend Štaub