Font size

Line height

Contrast

Other

Liitu uudiskirjaga

    Veebruari museaalid: “laekitame omad soojemad oennitelud…”

    Käesoleva kuu museaalideks on välja valitud kaks telegrammi ning kaks fotot, mis on Eesti Meremuuseumile väga tähtsad. Eesti Meremuuseum tähistab 23. veebruaril oma sünnipäeva, sest Sihtasutus Meremuuseum avati külastajatele Tallinnas piduliku avaaktusega 23. veebruaril 1935. aastal.

    Meremuuseumi rajamise idee ajendiks olid ajalehes Esmaspäev avaldatud info põhjal sadamatehase ladude revideerimisel välja tulnud vanad ajalooliselt väärtuslikud esemed ja ka Veeteede Valitsuses olevate ajalooliste esemete olemasolu.

    Baikovi sillal asunud ait (MMF1656_41).

    Esialgne info meremuuseumi rajamise plaanidest ilmus avalikkuse ette Päevalehes, 2. septembril 1931. aastal. Artiklis kirjutati, et tegu on pikaajalise Veeteede Valitsuse plaaniga. Veeteede Valitsus oli Eesti Vabariigi Teedeministeeriumi allasutus, mille põhiülesanneteks olid Eestis laevaliikluse korraldamine, uute sadamate projektide ja veeteede korralduskavade koostamine, Eesti kaubalaevastiku tehniline järelevalve ja riikliku kaubalaevastiku juhtimine. Meremuuseumi loomise vajalikkust põhjendati Päevalehes sooviga hoida ja säilitada ajaloolise tähtsusega meresõitu puudutavaid materjale ning vajadusega demonstreerida merekoolide õpilastele ajaloolisi õppevahendeid. Samuti peeti vajalikuks propageerida laevasõitu, et sellesse rohkem kapitali paigutataks. Artiklis kutsuti merendusega seotud inimesi üles tegema annetusi loodavasse muuseumisse või saatma andmeid vanadest laevadest, plaanidest, meresõiduriistadest ja mudelitest. 1934. aastal jäid Baikovi sillal asuvas aidas (praegune Tallinna sadama D terminali asukoht) vabaks suured ja avarad ruumid, mida peeti meremuuseumi jaoks sobilikeks.

    Meremuuseumi ruumid enne külaliste kohale jõudmist (MMF10052).

    Sihtasutuse Meremuuseum  pidulik avaaktus toimus 23. veebruaril 1935. aastal. Aktusest võtsid osa 360 inimest sealhulgas kindral Laidoner, teedeminister Otto Sternbeck ja paljud merendustegelased. Muuseumi juht ja ainuke töötaja, kapten Madis Mei hoidis ja säilitas muuseumi avamise puhul saadetud õnnitlustelegrammid, millest kahte, Naiskodukaitse Sadama jaoskonna (8MM_2259_26D) ja Eesti Rahva Muuseumi poolt saadetuid (MM_2259_25D) ka siinkohal lugeda saab.  Muuseum oli avatud esmaspäevast reedeni ajavahemikus 15.00 – 17.00, pühapäeval kell 12.00 kuni 16.00, ette teatamisel oli muuseum avatud ka kauem. Muuseumipilet maksis täiskasvanule 10 senti, õpilastele ja kaitseväelastele 5 senti, kooliekskursioonidele oli külastus tasuta. Hinnavõrdluseks tasub mainimist, et samal ajal maksis „Päevalehe“ üksiknumber 6 senti.

    Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute veebilehe põhifunktsioonide toimimiseks ja kasutaja eelistuste salvestamiseks vajalike küpsiste kasutamisega.

    Save preferences More info